Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Tvoří 30 % hmotnosti bílkoviny člověka, 10 % celkové hmotnosti člověka a až 70 % kůže. Jeho nedostatek se kromě bolesti šlach a kloubů projevuje právě na pokožce. Ta ztrácí elasticitu, začínají se tvořit vrásky. „Kolagen je obsažen v pleti již od narození a dá se nazvat jakousi přírodní, neviditelnou výstuží pokožky. S přibývajícím věkem kolagenová vlákna ztrácí svou elasticitu a už od dvaceti let věku začínají ochabovat a dávat prostor projevům stárnutí,“ říká MUDr. Helena Reisingerová, korektivní dermatoložka.
Jezte ryby a ořechy
Pro tvorbu kolagenu v našem těle je zapotřebí dbát na náš jídelníček a zařadit do něj dostatečné množství aminokyselin. Produkci kolagenu podporuje například vitamín C nebo omega-3 mastné kyseliny. Doporučuji se zaměřit na komplexní stravu bohatou na vitamíny a minerální látky. Pravidelně konzumujte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které účinně hydratují pokožku zevnitř a podporují produkci kolagenu.Kvalitním zdrojem zmiňovaných omega-3 mastných kyselin jsou ryby a ořechy. Z ryb je to zejména losos, tuňák, makrela či sardinky a doporučuje se zařadit je do jídelníčku alespoň dvakrát týdně. Z ořechů jsou to především mandle a vlašské ořechy. Ořechy jsou vhodnou alternativou svačiny, pokud nemáte příliš času či se vám nechce připravovat doma. Pozor ovšem na mandle, které obsahují kyanid a při konzumaci velkého množství může dojít až k otravě.
Dále najdeme kolagen třeba v krůtím mase a telecích játrech.
Kolagen v tabletkách
Doplnit množství kolagenu v pokožce můžeme například konzumací želatiny, která se připravuje z hovězích a vepřových kůží, šlach a kostí. Není to ovšem ta nejlepší varianta. Téměř všechen kolagen se zničí při tepelné úpravě – vařením, pečením apod. Proto je důležité kolagen tělu dodávat v takové formě, která je pro organizmus využitelná, a tím jsou doplňky stravy.Vybírejte doplňky obsahující krystalický kolagen čistoty 99,9 %. Takovýto kolagen se může užívat dlouhodobě, aniž by měl jakékoliv nežádoucí účinky.
Triky celebrit
Produkce kolagenu v pokožce se dá také podpořit neinvazivními metodami estetické medicíny, jakou je třeba monopolární radiofrekvenční energie. Tato terapie přesně cílí na kolagenová vlákna. Při ošetření kůži působí radiofrekvenční energie, která je velmi přesně zacílena na kolagenová vlákna. Tepelnou stimulací se vlákna opětovně posilují a buňky vytvářejí velké množství nového kolagenu, který pokožku zpevňuje a zpružňuje.Radiofrekvenční energie proniká do pokožky přes tenký zlatý plát zabudovaný v každé originální hlavici, která je v zájmu zachování bezpečnosti a účinnosti procedury určena pro každého pacienta individuálně a lze ji použít jen jednou. Nedochází přitom k narušení svrchních vrstev kůže, není proto nutné se po ošetření nijak omezovat. Metodu, která obnovuje kolagenová vlákna, si oblíbily i hollywoodské hvězdy jako například Demi Moore nebo Gwyneth Paltrow.
Zdroj, foto: Mediestetik