Třeští vám hlava, bolí vás záda nebo zažíváte peklo při menstruaci? Zkuste místo pilulek uvolnit a protáhnout své tělo v jógové pozici. Nemusíte cvičit hned celou sestavu, potřebovat budete jen pár minut. Výsledek? Zaručený!
Nechci a ani vám nebudu vnucovat fakta o blahodárných účincích jógy, o kterých jsem si toho sama přečetla až až. Rozhodně si myslím, že její účinky oceníte až po jejím vyzkoušení, a ani tak možná nebudete věřit, do jaké míry může tak ( pohybově ) jednoduché cvičení vylepšit váš zdravotní i psychický stav. Pro dnešek vám představím pět pozic, které vám pomůžou odstranit zažívací problémy, stres či bolest. Vyzkoušejte je a možná budete překvapené chytré ženy, co to s vaším tělem i duší dokáže…
NEMUSÍTE SE VŮBEC ROZCVIČIVAT, stačí když se pohodlně usadíte nebo ještě lépe položíte na podložku či koberec – zkrátka tak, aby vás nestudilo na zádech, pravidelně dýchejte a svůj dech sledujte. Přestože to nebude lehké, snažte se na chvilku zklidnit a soustředit se na pozice neboli asány, které chcete provádět.
1/ POZICE NA ZLEPŠENÍ TRÁVENÍ – jak na to: touto pozicí dochází ke stimulaci třetí čakry, tedy také trávení v oblasti dráhy žlučníku, tlustého střeva atd. Pomůže vám zbavit se zácpy a podpoří metabolismus. Úplně nejjednodušším způsobem, jak se do této pozice dostat, je sednout si na paty, přesunout váhu těla na jednu stranu a přehodit nohu přes druhou. Teprve pak dejte loket přes koleno, vytáhněte páteř a otočte se za rukou o kterou jste opřená. Dýchejte pravidelně.
2/ PROTI MENSTRUAČNÍM POTÍŽÍM – jak na to: asána funguje na dráhu ledvin, stimuluje oblast močového měchýře a pohlavních orgánů. Přitahujte spodní část břicha ke stehnům. Nohy i záda držte napnuté,sedací kosti tlačte do podložky. Vnímejte protažení těla, páteře i svalů upínajících se od kosti křížové přes bederní oblast. Zbavíte se tak napětí v bedrech. Pokud se vám podaří přitáhnout se s rovnými zády ještě níže, budete stimulovat také dráhu žaludku. Díky tomu vám pak při menstruaci nebude tak zle.
3/ PROTI BOLESTI HLAVY – jak na to: opatrně zvedněte nohy ze země, ruce nechejte ležet podél těla na podložce, s dlaněmi opřenými o zem. Plynule překulte nohy za hlavu a špičky opřete o zem. Pokud se vám to nepodaří, nevadí. Časem to bude lepší. Pokrčíte-li nohy, dostanete se do lehčí pozice svíčky a kromě odstranění bolesti hlavy si zlepšíte funkci štítné žlázy. Tato poloha pomáhá i prokrvovat ruce, resp.konečky prstů a zlepšuje symptomy menopauzy.
4/ NA PROBLÉMY SE ŠTÍTNOU ŽLÁZOU – jak na to: svíčka velmi efektivně stimuluje štítnou žlázu a příštitná tělíska. Navíc při ní dochází k uvolnění vnitřních orgánů, které jsou na celý život. Pomáhá vrátit odkysličenou krev z dolních končetin zpět k srdci. Svíčka je ideálním cvikem při otocích nohou. Důležitá je i pro protažení krční páteře. Není však vhodná pro ty z vás, které trpíte problémy s vysokým krevním tlakem nebo právě s krční páteří.
Veru
ChytráŽena.cz