Tyto krásné vějířky vynikají pestrou barevností různých odstínů zelené barvy. Daří se jim například ve společnosti barevných trvalek. Dobře vypadají na skalce, ve stínu větších kamenů nebo nižších dřevin. Kapradiny potřebují ke svému růstu stinná místa, můžeme je nasadit také tam, kde nám jiná zeleň neporoste. Kromě zastíněného stanoviště potřebují půdu vylepšenou listovkou, rašelinou nebo kompostem.
Kapradiny množíme na jaře dělením trsů. Pokud mají kolem sebe dostatek místa, rychle dorostou do původní velikosti. Rozdělit velký trs kapradin jde obtížněji, pomůžou nám k tomu zahradnické nůžky. Kapradinu po výsadbě mulčujeme, zabráníme tak nadměrnému odpařování vody a ochráníme kořeny před vymrznutím. Ve svém přirozeném prostředí - například v lese - jsou chráněny spadaným listím před vymrznutím.
Na jaře, kdy ze středu kapradiny vyrazí nové mladé lístky, můžete staré opatrně odstřihnout. Na podzim rezavé listí z kapradiny neodstraňujeme. Kapradiny se mohou množit také výtrusy. Výtrusy se nacházejí ve spodní straně listu. Pokud necháte list alespoň tři dny schnout položený na papíře, výtrusnice prasknou a výtrusy se uvolní. Drobounké výtrusy z papíru vyklepte do květináče s vlhkou zeminou. Květináč přikryjte sklem nebo folií, aby se vytvořilo vlhké klima. Po několika týdnech začne rostlinka klíčit.
Kapradina je rostlinka jednoduchá na pěstování. Svou krásnou barvou zelených vějířkovitých listů je pěknou ozdobou zahrad a skalek. Vyniká ve společnosti trvalek, vytváří tak na zahradách krásné barevné kompozice.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz