Karboxyterapie využívá tzv. Bohrova efektu – aplikace oxidu uhličitého pod kůži způsobuje zvýšené uvolnění kyslíku z hemoglobinu a tím zlepšuje okysličení a metabolismus ošetřované tkáně. Současně dochází k rozšíření kapilár. „Karboxyterapie zlepšuje kvalitu pleti v obličeji, zvyšuje její hladkost a pevnost, ale dokáže také léčit jizvy, například po akné. Nejlepší efekty přináší pro klienty ve věku od třiceti do šedesáti let, v případě jizev i pro mladší,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Nina Koutná z kliniky GHC Praha. Karboxyterapie se používá také při lipolýze či při léčbě celulitidy.
Veřejnost požaduje stále více neinvazivní výkony, to znamená, že dává přednost šetrným a bezbolestným metodám před operačními zákroky. A právě takové řešení nabízí účinná a téměř bezbolestná karboxyterapie. „Při aplikaci na čele, a výjimečně i v jiných partiích obličeje, může pacient cítit drobné mravenčení až mírné pálení, ale tyto pocity hned po zákroku mizí,“ dodává Nina Koutná s tím, že jedno sezení trvá zhruba patnáct minut.
Zákrok je třeba několikrát opakovat. Při ošetření pleti doporučuje Nina Koutná 4 až 10 sezení, které se absolvují přibližně jednou za měsíc. Při léčbě celulitidy je třeba absolvovat zákroky jednou až dvakrát týdně. Zlepšení stavu bývá vidět již po třech až pěti sezeních.
Metoda karboxyterapie se v evropském lázeňství používá již od roku 1932, především za účelem úlevy od bolesti, zlepšení metabolismu a normalizace cévního zásobení ošetřené tkáně, například při cukrovce či kloubním onemocnění. V oblasti estetické chirurgie se tato metoda využívá posledních patnáct let, v České republice však jde o novinku - na klinice GHC Praha ji dermatologové používají necelé dva roky. Pro estetické využití karboxyterapie byly vyvinuty speciální typy aplikačních přístrojů, které jsou mnohem šetrnější než běžné přístroje využívané v lázeňství.
Petra Dítětová
Chytrá Žena.cz