Nejčastěji denní sprchu vzdávali obyvatelé Prahy
Koronavirová pandemie přinutila Čechy zůstat doma. Znamenalo to nejen změnu denního rytmu a stravovacích návyků. V domácím prostředí se u většiny projevil i tzv. pyžamový efekt. Někteří zpohodlněli natolik, že omezili osobní hygienu. Podle průzkumu, který realizovala agentura IPSOS za pomoci nástroje Instant research, se 5 % Čechů v době pandemie mylo méně než obvykle.
Nejvýrazněji „hygienická morálka“ poklesla u obyvatel hlavního města. 8 % Pražanů přiznalo, že během home office klesla jejich ochota k denní sprše, na Moravě to byla jen 3 % dotázaných, v Čechách 5 % lidí. Většinou proto, že se stejně s nikým nestýkali, třetina přišla o obvyklý denní rytmus a sport. Každý desátý přiznal, že se mu prostě nechtělo.
Nejvíce hygienu omezili mladí ve věku 18-26 let. Každý pátý z nich přiznal, že koronavirová pandemie měla negativní vliv na jejich osobní hygienu. Zatímco pohlaví roli nehrálo, vzdělání už ano. Nejčastěji ve svých návycích polevili lidé se základním vzděláním a vysokoškoláci.
A co nás k tomu vedlo?
Nejčastěji jsme sváděli neochotu vlézt do sprchy na společenskou izolaci.
46 % dotazovaných se přiznalo, že když ten den stejně nemělo v plánu vidět jiné lidi, nemělo dostatečnou motivaci se umýt. Třetina uvedla jako hlavní důvod ztrátu dřívějšího pravidelného rytmu a 13 % lidí se přestalo sprchovat, když omezilo své sportovní aktivity, a tedy i pocení. Každý desátý Čech pak přiznal, že během home office prostě zlenivěl.
S návratem do tramvají a metra a zejména s návratem vysokých teplot je nasnadě, abychom se vrátili k denní sprše. Za normálních okolností se denně sprchují dvě třetiny Čechů. I když jsme během pandemie polevili, jistě nám bude široké okolí vděčné, když se ke svým zvyků vrátíme. Protože sebesilnější parfém nemůže bojovat s vůní čistoty.
O průzkumu: Průzkum realizovala agentura IPSOS za pomoci nástroje Instant research v červnu 2021. V on-line dotazníku odpovídalo 1050 respondentů z celé ČR.
Zdroj, foto: PR.Konektor