Koupaliště ve volné přírodě – lokality na rybnících, vodních tocích, nádržích, po těžbách štěrkopísků, event. i umělé nádrže, kde voda není upravována, a to s provozovatelem, který zajišťuje vybavenost koupaliště.
Povrchové vody využívané ke koupání
Významné koupací oblasti, které nemají provozovatele, ale které využívá ke koupání větší počet osob. Jsou zařazeny na seznam sledovaných míst dle příslušné vyhlášky, kterou se stanoví povrchové vody využívané ke koupání osob. Povinnost sledovat jakost vody má příslušná krajská hygienická stanice.
Ostatní vodní plochy
Je možné se koupat i jinde než na koupalištích, ve volné přírodě, nebo v koupacích oblastech. Tomu se říká obecné užívání vod. Kvalita vody z hlediska využití pro vodní rekreaci a koupání není na těchto vodních plochách ale nikým sledována, koupání zde probíhá na vlastní riziko koupajícího.Tip: Pokud je voda kalná, nebo dokonce zabarvená do zelena, tak se v ní nekoupejte!
Umělá koupaliště
Kryté bazény a většina venkovních bazénů (pokud je v nich voda upravována). Požadavky na jakost vody v těchto koupalištích jsou přísnější než u koupališť ve volné přírodě. V těchto zařízeních je voda během provozu neustále sledována a upravována. Přestože v posledních týdnech nepadaly teplotní rekordy, tak je kvalita vody v některých lokalitách špatná a koupání je nedoporučeno nebo dokonce zakázáno!Dle zprávy kterou uvádí na svých stránkách Ministerstvo zdravotnictví ČR vyplývá, že se nedoporučuje koupání v následujících lokalitách:
Praha - Koupaliště Džbán
Jihomoravský kraj – Rybník Olšovec
Jihočeský kraj – Rybník Vajgar
Jihočeský kraj – Vodní nádrž Orlík – Vojníkov
Plzeňský kraj – Holešovský Týn – Podhájí
Moravskoslezský kraj – Vodní nádrž Údolí mladých – Bílovec
V těchto lokalitách voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro koupajícího představuje zdravotní riziko. Koupání v takovýchto vodách by si měly odřeknout hlavně těhotné ženy, děti a osoby s oslabeným imunitním systémem.
A kde se v žádném případě nekoupat z důvodu zákazu koupání?
Kraj Vysočina – Koupaliště Peklo
Olomoucký kraj – Vodní nádrž Plumlov
Karlovarský kraj – Vodní nádrž Skalka – Podhoří
V těchto lokalitách je koupání doslova hazardem, hrozí jeho akutní poškození zdraví!
Důležité informace se dozvíte na stránkách Ministerstva zdravotnictví , nebo vám je poskytnou pracovníci příslušných krajských Hygienických stanic.