Přesně před sto dvaceti lety se tomuto vynalézavému kadeřníkovi honilo hlavou, jak urychlit odbavování svých zákaznic. Napadlo ho, že by potřeboval uspíšit vysoušení vlasů. K tomu, jak by měl fén fungovat, ho inspiroval vysavač, kterému z motoru vycházel teplý vzduch.
Psal se rok 1890 a málokdo by uhodl, že se v přístroji, velkém jako dodávka, který byl poháněn benzinovým motorem, skrývá dnešní několika málo deka vážící fén. V roce 1900 se věda posunula o velký kus kupředu a začala vyrábět fény, které připomínají dnešní sušáky používané v kadeřnických salonech. Ani tyto přístroje, které připomínaly úly, se však masivnějšího rozšíření do domácností nedočkaly. Vlastnila je pouze hrstka vyvolených a samozřejmě kadeřnické salony.
Až v padesátých letech se vynálezcům podařilo vyvinout lehčí modely fénů, se kterými mohly hospodyňky manipulovat doma samy. Byly vyrobeny z oceli a zinku s dřevěnou rukojetí a vyprodukovaly jen stowattové teplo, takže vlasy se i tak vysoušely velmi dlouho. Navíc první modely těchto fénů mohly při kontaktu s mokrými vlasy vyvolat zkrat a dát vám pěknou pecku. Sedmdesátá léta pak znamenala pro fény absolutní revoluci, začaly se vyrábět z plastu a i výkon se značně zlepšil.
Marty
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz