Především o ty, kteří přebývají celoročně ve městech a už si zvykli na život společně s lidmi? Za silných mrazů, kdy je město zakryto sněhem, nemá takový malý ptáček mnoho příležitostí k sehnání potravy. Kde taky? Jedním z mála útočišť se pro něj stává zahrádka a krmítko, o které pečuje člověk.
Ale i krmení malých zpěváčku vyžaduje zkušenosti. Ročně jich kvůli mrazu, sněhu a nedostatku potravy umřou tisíce, ale věděli jste, že stejně tak mohou zahynout kvůli špatně zvolenému krmivu? Jakých chyb se vyvarovat?
Jak pomoci přežít zimu co největšímu hejnu opeřenců?
• Poloha krmítka je prvním a velmi důležitým krokem. Dostane se k němu kočka, tedy je dostatečně vysoko a daleko od kmene? Nefouká na něj příliš? Je chráněno před deštěm? Nezapadá zrní sněhem? Je připevněno natolik pevně, že se svými návštěvníky nespadne?
• Ke krmítku neumisťujte nádobku s vodou. S největší pravděpodobností stejně zamrzne a pokud ne, může se stát, že se v ní ptáček vykoupe a následně umrzne on.
• Do krmítka rozhodně nepatří: drobky z pečiva (kvůli droždí), zbytky těstovin, slané tyčinky (jen malý kousek soli může ptáčka i zabít), margaríny, salámy a žluklé tuky. Rozhodně se vyhněte shnilým, zkaženým nebo plesnivým potravinám.
• Za co vám ptáčci poděkují: semínka slunečnice, řepky, ořechy, sezam, proso, lněné semínko, mák, pohanku. Také kousky ovoce a zeleniny, tvaroh nebo ovesné vločky a bobule jako jsou jeřabiny a šípky. Vypadá to, že ptáčci žijí zdravěji než my sami.
• Speciální směsi přímo do krmítek jsou samozřejmě k dostání v potřebách pro zvířata nebo v hobbymarketech. Stejně tak si zde můžete vybrat z řady krmítek v různých provedeních.
• Chtěli byste z okna do zahrady pozorovat strakapoudy a sýkorky? Zavděčíte se jim především lojovým závěsem. Ten můžete samozřejmě koupit, ale také jednoduše vyrobit zamícháním semínek do rozpuštěného loje. Hmota se dá krásně tvarovat do kuliček a zavěsit do sítěk na větve stromů nebo napěchovat do krmítek s otvory. Takovým krmítkem může být i obyčejný špalíček dřeva s vydlabanými dírkami zavěšený vedle krmítka nebo třeba obrácený květináč.
• Sypat zrníčka do krmítek ale není všechno. Pravidelná údržba a čištění krmítka jsou nutné zejména kvůli plísním a infekcím, které by se mohly v krmení množit při kontaktu čerstvého zrní se shnilými zbytky nebo trusem ptáků.
• Jestli jste celou tuto ,,krmítkovou misi” nestihli, ptáčci vám budou vděční i za zrníčka na parapetu. A hlavně - jsou o mnoho zábavnější než monitor počítače nebo televizní obrazovka.
Zdroj: OBI.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz