Nepodceňujte prevenci! Víte, kdy a kam vyrazit na lékařské prohlídky po šedesátce?
Praktický lékař: Všeobecná preventivní prohlídka u praktického lékaře se provádí jednou za dva roky a lidé by ji měli podstoupit, i když nemají žádné zdravotní problémy.
Mamograf: Screeningové vyšetření nádorů prsu by měly ženy podstoupit jednou za dva roky (v případě rizikových skupin jednou ročně). Karcinom prsu patří k nejčastějším typům rakoviny u žen a riziko narůstá společně s věkem, přičemž maximum se objevuje v období mezi 60. a 70. rokem. Navíc u starších žen jsou karcinomy často diagnostikovány ve vyšším stádiu, než je tomu u žen mladších.
Oční: Lidé nad padesát let by měli absolvovat preventivní oční prohlídku jednou za jeden až dva roky, zejména pokud mají v rodinné anamnéze zelený zákal, anebo se jim zhoršuje vidění. „Preventivní prohlídka slouží nejen k případnému stanovení dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient si jich sám nevšimne, například zelený zákal. Pokud se v takovém případě léčba promešká, může být i pozdě,“ upozorňuje MUDr. Lucie Valešová.
Gynekologie: Mnohé ženy, které mají po menopauze, nabudou dojmu,
že se jich preventivní gynekologické prohlídky již netýkají. Nebezpečným
mýtem je také tvrzení, že pokud žijí ve stálém partnerském svazku,
nemohou dostat rakovinu děložního čípku, která je způsobena rizikovými
typy lidského papilomaviru (HPV). Tento virus však může v organismu
dřímat desítky let! Jeho přítomnost v těle dokáže s vysokou přesností
odhalit HPV DNA test. „Nepodceňujte pravidelné prohlídky a
prevenci ani v pokročilejším věku, nejčastěji je pozdní stádium rakoviny
diagnostikováno právě starším ženám, které prohlídky opomíjely,” varuje prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D. Prohlídky by měly ženy absolvovat každý rok.
Zubní: Na preventivní stomatologickou prohlídku máte nárok dvakrát ročně. Právě na zubech se mnohdy podepisuje věk i celkový zdravotní stav. Senioři mohou být ohroženi nejen kazivostí zubů, ale také záněty v ústech, které dále ovlivňují i choroby srdce, plic či cukrovku.
Screening nádorů tlustého střeva a konečníku: Provádí se jednoduše a bezbolestně prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice, který si lze udělat i doma. Od 55 let se provádí jednou za dva roky. Jednou za deset let se doporučuje screeningová kolonoskopie. Zhoubný nádor střev je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění u žen.
Zdroj: DuoVize