Dle vědců je pro naše tělo z důvodu nastavení biorytmů nejvhodnější dobou na cvičení ráno od 7 do 9 hodin a navečer od 17 do 19 hodin. Spánek je zase z hlediska regenerace nejúčinnější mezi 22. večerní a 6. ranní. Ne každý si však takový denní režim může zařídit. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody jednotlivých denních dob pro cvičení?
Ranní ptáče, dál doskáče?
Ranní trénink má své nesporné výhody. Máte jej hned ráno za sebou a nic vám již do termínu cvičení nepřijde – ani pracovní povinnosti, ani kafe s kamarádkou. Trenérka Jana doplňuje další důvody: „Ranní cvičení výrazně podpoří váš metabolismus a podaří se vám spálit víc tuku. Stačí tak cvičit kratší dobu než večer.“ Tělo vyplaví endorfiny a vy tak začnete den plná energie a dobré nálady. To i proto, že ze sebe budete mít dobrý pocit, že jste to dnes zvládla.Dejte si pozor – ráno tělo není zahřáté, nemá ideální teplotu pro cvičení, proto je důležité při ranním cvičení pořádně rozcvičit. Snížíte tak riziko zranění. Pokud vás brzké vstávání neodrazuje, jste na dobré cestě: u lidí, kteří trénují ráno, je totiž největší pravděpodobnost, že se cvičení budou věnovat pravidelně a dlouhodobě.
Jak se zbavit stresu z práce
Odpoledne nebo večerní trénink jsou dobrým způsobem, jak ze sebe setřást pracovní stres a odreagovat se po náročném dni. Tělo je navíc po celém dni zahřáté a snižuje se tak riziko zranění. Dle posledních výzkumů má večerní cvičení také blahodárný vliv na imunitní systém.Odpoledne vám často může překazit plány nečekaná pracovní povinnost, nebo se snadněji necháte zlákat kamarádkou na kafe. O únavě a vyčerpání nemluvě. A odhodlání jít cvičit je ta tam.
Nemáte čas? Cvičte v polední pauze
Alternativou může být jít si zacvičit v polední pauze. Nezapomeňte však, že cvičení a plný žaludek nejdou dohromady. Ideální je cvičit vždy nejdříve 2–3 hodiny po jídle, kdy už je jídlo strávené, a najíst se až hodinu po cvičení.Kdykoli, ale pravidelně
Je dobré si najít jednu dobu, která vašemu dennímu rytmu i tělu vyhovuje, a tu pak dodržovat. Tělo si na pohyb v danou dobu zvykne a je pak schopno se snadněji zahřát i spalovat tuky.Pokud se vám však nezadaří najít si pro cvičení pravidelnost a stejnou dobu, nezoufejte. Jakýkoli pohyb se počítá a je lepší cvičit třeba jen občas než nedělat nic. Prospěje to jak vašemu zdraví, tak vaší spokojenosti se sebou sama.
Zdroj, foto: Expreska