První prosincové dny jsou už před námi a dětem se přiblížil první z jejich oblíbených zimních svátků. 5. prosince většinu domácností s dětmi navštíví Mikuláš s andělem a spoustou čertů. Většina dětí se na tento večer těší, mnohé z nich ho však očekávají s obavami, že je čert místo nadílky strčí do pytle.
Kdy tato tradice vznikla ?
Tradice svátku svatého Mikuláše vznikla na základě života skutečně žijícího člověka. V 2. polovině 3. století se v Pataže v Lykii narodil Mikuláš, který zemřel právě 6. prosince. Ve městě, ve kterém žil, hrozila šlechtici a jeho rodině chudobou smrt hladem. Když se to Mikuláš dozvěděl, po tři noci vhazoval dětem do oken váčky se zlatem a tím rodinu zachránil. Od té doby se ctí tradice, kdy jsou na svátek Mikuláše obdarovávány právě všechny děti.
U nás se tradice slaví už v předvečer, tzn. 5. prosince. Do rodin s malými dětmi přijde Mikuláš s andělem a čert. Rodiče Mikulášovi řeknou, jestli byly děti po celý rok hodné a jestli je poslouchali. Za každý vroubek dostanou od čerta symbolicky metlou. Pak dětičky řeknou nějakou básničku nebo zazpívají písničku a za to dostanou od Mikuláše nadílku – sladkosti, ovoce, ořechy. Ty zlobivé brambory a kostky černého uhlí od čerta.
Pokud máte děti ještě malé a věří na Ježíška, Vánoce i Mikuláše, dbejte na to, aby pod vousy Mikuláše nepoznaly svého strýce nebo dědečka. Až to prokouknou, ztratí se pro ně trochu toho kouzla pohádkových bytostí a Vánoc.
V německy mluvících zemích je tradice Mikuláše trochu odlišná. Děti večer před spaním pověsí punčochu na okenní římsu nebo ji postaví přede dveře. V noci pak přijde Mikuláš a nadělí jim. Ráno děti najdou naplněné punčochy.
Pokud nemáte žádné kamarády, kteří by se za špinavého čerta oblékli, tak vězte, že pekelníka s Mikulášem a s andělem si můžete objednat nejen po telefonu, ale v době moderních technologií i přes internet.
A kdy tedy Mikuláš opravdu přijde?
Mikuláš přijde tehdy, až si připravíte originální obaly na mikulášské dobroty:
Mikulášský květináč
Potřebujeme květináče zhruba 14 cm vysoké, které zabarvíme na bílo. Vrchní okraj natřeme na zeleno, případně ještě ozdobíme světlými proužky. Po zaschnutí na květináče nalepíme motivy Mikuláše a dětských hraček. Po zaschnutí přilepíme do vnitřní strany květináče asi 70 cm dlouhý a 25 cm široký pás červeného krepového papíru. Při lepení ho musíme poskládat! Květináč naplníme sladkostmi a papír nahoře zavážeme mašlí. Druhá varianta je, že necháme květináč otevřený a papír zasuneme dovnitř a pak ho naplníme.
Ponožky jako z pohádky
Překvapte své děti a ozdobte ponožky jejich oblíbenými večerníčkovými a pohádkovými postavičkami. Obkreslete je z knížky, podle nich si z látky vystříhejte jednoduché části a postupně obrázek skládejte a lepte na ponožku. Ponožky ušijte z flísu nebo jiné pevné látky, případně je můžete koupit již ušité.
Přejeme bohatou nadílku!
Hana Nováková
Chytrá Žena.cz