Škrábání v krku, bolest nebo zarudlá sliznice obvykle neznamenají vážné potíže a obvykle se jich zbavíme pomocí domácích přípravků nebo přípravků, které jsme schopni pořídit v lékárnách. Kdy ovšem nastane ten moment, že bolest v krku přejde v závažnější onemocnění, které by měl vyšetřit lékař? Jak poznáme rozdíl mezi lehkým nachlazením a angínou?
Bolest v krku
Bolest v krku není sama o sobě nemocí, ale příznakem onemocnění. Pocit škrábání a pálení, který začíná vzadu v ústech a šíří se dolů k hrtanu, je vesměs vyvoláván zánětem. Nejčastějšími příčinami bolestí v krku jsou bakteriální a virové infekce, svou roli hraje i alergie, znečistěné ovzduší, suchý vzduch a tabákový kouř.Pokud Vás začne bolet v krku, měli byste v první řadě začít s obranou imunitního systému. Doporučuje se používat doplňky, které jsou určeny k posílení imunitního systému, pomáhají hojit zanícenou tkáň v hrdle a zmírňovat bolest. Vitamin C pomůže zvládat infekce horních dýchacích cest, které způsobují bolest v krku. Při prvních známkách podráždění v hrdle se doporučuje užívat česnek a echinacea, jež mají antivirové a antibakteriální vlastnosti.
Jak předcházet bolesti v krku
Bolestí v krku můžeme předcházet dodržováním jednoduchých pravidel.• Doma nebo v kanceláři je doporučeno používat zvlhčovač vzduchu, který brání vysychání sliznic.
• Pokud je to možné, omezte používání klimatizace.
• Nekuřte a vyhýbejte se zakouřeným místnostem.
• Pijte hodně tekutin (osm i více šálků denně). Vhodnější jsou teplé tekutiny - například polévky a čaj.
• V případě prevence se doporučuje používat zvlhčující spreje, které chrání sliznici dutiny ústní a krku, hydratují a napomáhají k obnově postižených míst.
Angína
Angína bývá mylně považována za banální onemocnění, avšak její přechození může mít za následek nebezpečné komplikace. Neléčená angína může způsobit akutní selhání ledvin (hlavně u dětí), další komplikací může být vypuknutí revmatické horečky, která často zanechává trvalé následky na kloubech a srdci.Prvním příznakem zánětu je silná bolest v krku spojená s potížemi při polykání. K doprovodným příznakům patří teplota, bolest hlavy i v uších, zvětšení a citlivost krčních uzlin a nepříjemný dech. Na povrchu mandlí se může objevit hnis a v jejich okolí abscesy, což jsou dutiny vyplněné hnisem.
Jak nejlépe vyléčit angínu
Pro vyléčení je nutný klid na lůžku a obvykle i antibiotika, podmínkou však je přesné dodržení dávky a délky užívání. Kromě antibiotik jsou hojně využívána i kloktadla, která snižují bolesti v krku. Důležité také je pamatovat na přísun dostatečného množství tekutin. Pokud budete svou nemoc často přecházet a nevěnovat léčbě dostatek pozornosti, s velkou pravděpodobností se vám nemoc vrátí. Pokud to tedy jde, je nejlepším lékem spánek a klid na lůžku nejméně 2 až 3 dny, samozřejmě v kombinaci s vhodnými léky. I z obyčejného bolení v krku se totiž může vyvinout angína, zánět středního ucha nebo další, i mnohem závažnější komplikace.Zdroj: Trioderm Care