Zúžení krční tepny – léčit, nebo operovat? Obě možnosti mají své plusy a mínusy. Krční tepny zásobují kyslíkem mozek a velkou část hlavy. Při nadměrné konzumaci tučných potravin se tuk začne ukládat na vnitřní straně tepen, čímž dochází k jejich zúžení a menší výkonnosti.
Jinými slovy, čím menší průměr tepny, tím méně krve proteče a tím méně kyslíku se dostane do mozku. V tom nejhorším případě pak přichází mozková mrtvice jako důsledek nedostatečného okysličení mozku.
Pokud vše nasvědčuje tomu, že organismus má k mrtvici blízko (pacient vidí dvojitě, ztrácí vědomí apod.), přistupuje se urychleně k operativnímu zákroku. Jestliže nejsou tyto známky zjevné, není operace nutná a přichází na řadu léčba medikamenty, které v první řadě brání srážení krve a vzniku trombózy).
Není vždy jednoduché rozhodnout se pro tu, či onu možnost. Co je nejvhodnější, to vždy nejlépe posoudí ošetřující lékař. Je ovšem lepší konzultovat postup s více odborníky i z jiných oborů (např.z neurologie) a podstoupit podrobnější vyšetření
Ani školní svačina není žádná rutina
Příprava školních svačin je už léta evergreenem na nejrůznějších stránkách zabývajících se výživou dětí. Málokde se ovšem zmiňuje, že pokud děti nemají ve škole možnost uložit si svačinu na chladné místo, je nutné se vyhýbat ingrediencím, které se rychle kazí anebo které v teple podporují množení bakterií. Například v paštice se při teplotě 20 °C počet bakterií zdvojnásobuje každých 20 minut.
Samozřejmě to neznamená, že následkem konzumace pak nutně musí dojít k intoxikaci, ovšem zvýšená pravděpodobnost je nepopiratelná. Je tedy vhodnější vybírat trvanlivější svačiny jako například pečivo s tvrdým sýrem, vhodné cereální tyčinky či sušené müsli atd.
Zdroj: SOS
Mirka Bali
ChytráŽena.cz