Každý čtvrtý člověk se aspoň jednou v životě pokusil zhubnout. Dvěma třetinám se však shozená kila vrátila a kromě toho si přivedla nové bratříčky. No a když se pak o dietu pokusili znovu, dorazilo těch kilogramových sourozenců ještě víc.
Opakovaný cyklus snižování a zvyšování váhy získal přiléhavý název podle dětské hračky pohybující se na provázku nahoru a dolů - jojo efekt. Většinou ho odstartuje striktní dieta nebo hladovka. Zpočátku se ručička váhy rychle sune doleva a my jásáme. Co se ale děje v našem těle? Nejprve přicházejí jaterní a svalové buňky o glykogen a vodu. Těchto tří až pět kilogramů se nám po skončení diety chtě nechtě vrátí. Když v nerozumném omezování jídla vydržíme, vyhlásí tělo stav nouze a přepne na úsporný systém. Zpomalí se klidový metabolismus a sáhne do rezerv, tedy do tuků, ale také do svalů. Pro ilustraci: Shodíme-li 6kg, jen 1,5kg z toho představuje tuk, zbytek je voda a svalová hmota. Úbytek svalů pak na metabolismus zafunguje jako další retardér. Nedělejte si iluze, že byste tuhle polohladovku vydrželi do konce života. I kdybyste se ubránili nájezdům lednice na ledničku a začali relativně normálně jíst, vyděšené tělo se hned tak k normálnímu spalování nevrací. Má totiž strach, že přijde další hladovka, a seč může, ukládá ho na horší časy.
No jo jojo... během diet trpí tělo nedostatkem energie, aminokyselin a mastných kyselin, vitamínů, minerálů a stopových prvků. Stoupá riziko cukrovky ( diabetes II.typu ), mrtvice, infartku a vůbec srdečně cévních onemocnění. narušuje se metabolismus lipidů - krevní tuky rostou, zato klesá hladina "dobrého" HDL cholesterolu. Na frak dostává i imunita, takže naše tělo obsadí kdejaký bacil. Rozkolísaný metabolismus a ještě rozkolísanější psychika mohou vést až k poruchám příjmu potravy či menstruačního cyklu a neplodnosti.
Jídlo - můj přítel - hmotnost se nám během roku mění plus minus 2 až 4 kilogramy a nemusí to znamenat jojo efekt. Mění se i podle menstruačního cyklu, dokonce i během dne. Jak na tom jste, vám prozradí spíš krejčovský metr než osobní váha. Pokud si nejste jistí, můžete zajít k dietologovi nebo výživovému poradci na měření bodystatem. Tento přístroj dokáže na základě bioelektrické impendance určit složení vašeho těla, tedy aktivní tělesnou hmotu, množství vody v organismu, podíl tuků ve tkáních atd.
A poslední rada na závěr: Nebojte se jídla, jídlo je přeci váš přítel. Jen se v životě musíme naučit vybírat si ty správné přátele.
ChytráŽena.cz