Ovšem pouze tehdy, jsou-li nasazena včas. Pokud se tedy v místě přisátí vytvoří typická skvrna (erythema migrant), je nutné ihned navštívit lékaře, který zahájí léčbu. Ale ani pak nemusí být zcela vyhráno. Bakterie se totiž dokáží schovat do pojivých tkání, a vyhnout se tak působení antibiotik. V tomto „úkrytu“ pak mohou vydržet klidně i několik let.
Obvyklá inkubační doba boreliózy trvá 1 – 2 týdny. Poté nemoc přejde do své první fáze, jejíž příznaky lze ovšem snadno přehlédnout. Bolestí kloubů nebo únavou trpí přece občas každý. Nejpozději po 3 měsících nastává druhá fáze nemoci, kde již hrozí vážné nervové nebo srdečně-cévní poruchy.
Záleží na včasné diagnóze
Časné stadium infekce je velmi dobře léčitelné antibiotiky. Dobrou šanci na uzdravení má i nemocný s rozšířenou infekcí, neboť bakterie dosud nenapadly imunitní systém (přestože u části nakažených již v této fázi nemoc propukne v plné síle – k typickým potížím patří zánět kloubů, nervů nebo svalů, horečka, bušení srdce, pocit pálení a mravenčení a další neurologické potíže).Nejtěžším stádiem nemoci je chronická infekce, kdy je imunitní systém natolik oslabený, že se nedokáže bránit běžným virózám, dochází k aktivaci herpetických virů a časem se přidávají další chronická onemocnění. U těch, kdo mají dispozice k autoimunitním chorobám, nastává rychlý rozvoj onemocnění. Další nepříjemný problém představují neuropatie (postižení nervů projevující se bolestivostí, brněním, pálením, svěděním přes poruchy pohybu, citlivosti až po ochrnutí).
Chronický zánět mozku poté vede k poruchám krátkodobé paměti, snížené schopnosti koncentrace a prostorové dezorientaci.
Vakcína proti lymeské borelióze zatím neexistuje, jediná prevence proto spočívá především ve včasném odhalení počátečních příznaků.
Zdroj, foto: Borelióza