-Komerční sdělení-
Děti jsou vzhledem ke svým aktivitám snadným cílem pro klíšťata a pro přenos klíšťové encefalitidy. Toto zánětlivé virové onemocnění mozku u nich obvykle neprobíhá v té nejzávažnější formě. Přesto se těžké následky nedají vyloučit. Děti i dospělí mohu navíc dlouhodobě trpět tzv. postencefalitickým syndromem, který může způsobovat poruchy soustředění, paměti nebo bolesti hlavy. A to vše může ovlivňovat i schopnosti chápat a orientovat se v látce probírané ve škole.
Poznat klíšťovou encefalitidu u dětí není snadné. Teplota, bolest hlavy a zvracení jsou v dětském věku častými příznaky, které se nemusí zdát nijak podezřelé. Diagnózu může ztěžovat i fakt, že klíště nemusíte vůbec najít. Kromě dospělého klíštěte totiž sají i jeho larvy a nymfy a potom samy odpadnou.
Děti mívají častěji zánět mozkových blan
Průběh onemocnění může být u dětí podobný jako u dospělých. Po chřipkových příznacích trvajících několik dní může po krátkém období bez zdravotních obtíží nemoc přejít do druhé fáze. Ta je spojena se zánětem centrálního nervového systému (mozek a mícha). U dětí jde nejčastěji o zánět mozkových blan (meningitidu), který se projevuje například bolestí hlavy a světloplachostí. Závažný průběh infekce, kdy dojde k zánětu v mozku a v míše, je ve srovnání s dospělými méně častý.
Poruchy soustředění, paměti a vnímání
Případů klíšťové encefalitidy bylo v posledních 5 letech zaznamenáno 500 až 800. Děti od narození do 19 let tvoří kontantně kolem 17 % případů. Jediná spolehlivá prevence je očkování a vhodný čas na něj je po celý rok. Počet lidí využívajících tento způsob ochrany v České republice pomalu roste a v loňském roce dosáhl 40 %. Průměrná proočkovanost dětí do 15 let je 37 %, ale u dětí do 6 let se pohybuje od 19 % do 34 %. Důležité je nejen s očkováním začít, ale třídávkové základní schéma dokončit. Na očkování mohou rodiče čerpat příspěvek v rámci preventivních programů zdravotních pojišťoven.
|
U mnoha dětí ale trápení nekončí ani po odeznění akutních příznaků. Objevit se u nich mohou dlouhodobé neurologické obtíže ovlivňující jejich školní prospěch. Ty mohou mít podobu únavy, bolestí hlavy i poruch řeči, soustředění, paměti a chování. Popsané následky jsou přitom mnohem častější než u dětí, které prodělaly lymeskou borreliózu, další z onemocnění přenášeného klíšťaty. Vzácně může klíšťová encefalitida u dětí vyvolat i obrnu nebo epilepsii.
Očkování nedokončí ani polovina dětí
Jedinou spolehlivou prevencí je očkování. Základní očkovací schéma se skládá ze tří dávek a aby očkování vydrželo, je třeba ho absolvovat celé. Bohužel na třetí dávku dojde 41 % dětí do 15 ale na první přeočkování jen 19 % dětí. Ochrana se tedy rychle vytrácí.
Zdroje: