Pro zdraví
Botanicky patří kmín do stejné rodiny jako anýz, koriandr, kopr, fenykl a petržel. Tato skupina rostlin se pyšní některými ojedinělými fytolátkami, které vykazují ochranné účinky proti rakovině. Kmín obsahuje éterický olej, který mu dodává kořeněnou a palčivou chuť. Podněcuje činnost žaludku a střev, čímž uvolňuje zastavené trávení, když se člověk cítí jako „nafouklý“. Příznivý účinek na trávení se projevu také tím, že kmínová silice napomáhá vylučování trávicích šťáv, uvolňuje žaludeční křeče, působí proti průjmu, omezuje hnilobné a kvasné procesy v trávicím traktu. S oblibou se kmín používá všude tam, kde je nutné vylepšit horší stravitelnost jídla.Dále působí dezinfekčně, zmírňuje menstruační bolesti a pomáhá proti chudokrevnosti. Vyšší konzumace kmínu nebo šálek kmínového čaje denně je vynikající pro kojící matky, protože zvyšuje tvorbu a zlepšuje kvalitu mateřského mléka. Zároveň prospívá i děťátku, na které se přenáší jeho „větropudný“ účinek. Kmín zvyšuje citlivost na inzulín a je slibným prostředkem proti cukrovce. Žvýkání několika semínek odstraňuje zápach z úst.
Víte, proč se bez kmínu neobejdou jídla z brambor? Kmín přidáváme do vody, v níž se vaří brambory. Nejde jen o chuť, ale kmín dokáže neutralizovat škodlivý solanin obsažený hlavně v zelených a klíčících bramborách.
Super tip
Doporučuje se kupovat celá semínka, protože jsou aromatičtější a vydrží déle čerstvá než mletý nebo drcený kmín. Aby koření rozvinulo svoje aroma, měla by se semínka před použitím krátce podrtit v hmoždíři. Jeho chuť se zvýrazní, když ho lehce opražíme na pánvi nebo vaříme v jídle delší dobu. Kmín využíváme ke kořenění polévek, omáček, chleba, pečiva, různých druhů masa, hub, dušeného zelí a při konzervování potravin.Autorka: Jarmila Mandžuková