Jak vyfouknout velikonoční vajíčkoJak vyfouknout velikonoční vajíčko Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Beran - roční horoskop na rok 2025Beran - roční horoskop na rok 2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 07.04. 2025
Dnes má svátek Heřman a Hermína
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Kolik má džus cukru a po čem se tloustne? aneb odpovědi na vaše dotazy.

27. 05. 2013 | Diety
-Komerční sdělení-

Na vaše dotazy o zdravé výživě odpovídá výživová specialiska STOBu Nikol Hanyšová.



1. Dobrý den, někde jsem četla, že na noc není vhodné jíst ovoce, protože obsahuje hodně cukru.


V případě, že chcete redukovat váhu, pak opravdu není dobré na noc přijímat větší množství sacharidů. Pro Vaše srovnání 1 střední jablko je energeticky shodné s množstvím cca 130 g vařených brambor.
Ovoce je v redukčním období vhodnější konzumovat ke snídani, k dopolední svačině, případně před cvičením či po posilovacím cvičení. Pokud budete konzumovat ovoce před cvičením, pak je optimální doba cca 60 min před tréninkem.

2. Může některé ovoce způsobovat nadýmání, nebo je to třeba jen nadměrnou konzumací jablek?

Vím, co vybratU citlivějších osob může vícero druhů ovoce způsobovat nadýmání a potíže s trávením.
Obecně jakékoli nezralé ovoce může dráždit žaludek a způsobovat zmíněné obtíže.
Pokud bychom probrali jednotlivé druhy ovoce, pak nadýmání a potíže s trávením mohou u některých osob způsobovat tzv. nestravitelné zbytky jako jsou jadérka, slupky, zrníčka, pecičky. Obtíže mohou proto často způsobovat nejen jablka, ale i hrušky, švestky, třešně, hroznové víno, meloun případně další. Máte-li tyto obtíže, pak doporučuji ovoce zbavit právě těchto nestravitelných zbytků, oloupat slupku, zbavit zrníček, tepelně zpracovat například v páře.

3. Jak poznám, jestli je džus opravdu stoprocentní a není v něm cukr? Můžeme věřit tomu, co píší na obalech? Maso do karbanátků také dávali jiné, než uváděli, asi už se nikomu moc věřit nedá.

Výrobce je povinen uvádět na obalech pravdivé údaje o složení výrobků, proto by Vám mělo postačit kontrolování složení výrobků. 100% džus dle vyhlášky nesmí obsahovat žádná umělá sladidla, konzervanty, barviva ani přidaný cukr.

4. Kolik 100% džusu se má nebo může vypít za den, třeba litr? A mají se ředit nebo pít tak, jak se koupí?

Množství džusu bude záviset na Vašem energetickém výdeji a cíli Vašeho snažení.
Záleží na tom, zda chcete váhu redukovat či naopak přibrat váhu. U člověka, který chce váhu zvýšit, pak samozřejmě konzumací 100% šťáv doplňuje energii a spolu s ní i vitamíny, antioxidanty a minerální látky. Tedy množství v tomto případě nebude nijak omezené.
U osob s nadváhou by šťávy neměly představovat zástupce pitného režimu, ale měly by být považovány za jedno z denních jídel. Ideální porce šťávy by v tomto případě byla sklenice ovocné šťávy ke snídani či dopolední svačině a ještě lepší volbou je naředit šťávu v poměru 2 díly džusu a 1 díl vody. Ke snídani bychom pak ještě museli doplnit porci bílkovin a menší porci pečiva či např. cereálií. Ke svačině bychom doplnili kousek sýra, šunky, jogurt, který pomůže snížit výsledný glykemický index.

5. Je rozdíl mezi džusy ze supermarketů a menšími prodejci? Nesnižují kvalitu, aby byla nízká cena?

V tomto případě bude mou odpovědí pouze doporučení sledování obalů výrobku, vybírejte 100% džusy. Pozor ale na označení 100%, v názvu musí být skutečně uveden celý název 100% džus či 100% ovocná šťáva, někteří výrobci uvedou v nadpisu např. 100% jablko, avšak v tomto případě to nemusí značit 100% šťávu, ale jen 100% zastoupení jednoho druhu ovoce, ze kterých je džus vyroben (tedy jablka).

6. Tloustne se po pití džusů a limonád?

Pokud potřebujeme hlídat či redukovat váhu, pak bychom měli slazené nápoje zcela vynechat. Průměrný obsah cukru v limonádách je kolem 3 kostek cukru na 100 ml.
Jak jsem již zmínila, 100% džusy je možné zařadit v množství 1 sklenky ovocné šťávy jako doplněk snídaně či k dopolední svačině.

Vím, co vybrat7. Proč se má podle toho článku jíst víc zeleniny než o ovoce, zelenina je pro tělo lepší? Po čem se tloustne víc?

Zelenina má nižší energetickou hodnotu než ovoce. V praxi to znamená, že člověk, který redukuje váhu, hlídá i množství energie, množství přijatých sacharidů a v období hladu potřebuje také dostatek stravy, která ho zasytí. Tuto funkci velmi dobře zastává právě zelenina, které si můžeme dovolit výrazně větší množství než ovoce. Na den se doporučuje množství 200 g ovoce, zeleniny pak 400 g. Nejvhodnější jsou zelené druhy zeleniny – listová, salátové okurky, brokolice, špenát…

8. V jakém poměru by měla být snídaně, oběd a večeře, aby byl celý den vyvážený? Jsou důležité svačiny, nebo stačí jíst 3x denně? Mohla byste mi napsat, co mám jíst, když mám sedavé zaměstnání, hlavně snídaně a večeře, abych netloustla?

Snídaně by měla představovat přibližně 20 – 25 % z celkového denního příjmu energie, oběd 30 %, večeře 20 – 25 %, svačiny 10 – 15 %. Jídel bychom měli mít na den 5 - 6, záleží na tom, v kolik hodin vstáváte a kdy chodíte spát. Jednoduchou pomůckou pro hlavní jídlo (snídani, oběd, večeři) je zdravý talíř, tzn. ½ talíře představuje zelenina, ¼ talíře příloha, ¼ talíře bílkoviny. Např. celozrnné pečivo, tvarohová pomazánka a zelenina. Podrobný jídelníček můžete brzy očekávat mezi články.

9. Počítají se sycené nápoje například ze sodastremu jako pití vody nebo to nedoporučujete?


Sycené nápoje do pitného režimu započítáváme, ale měli bychom je omezit na minimum. Sycené nápoje zatěžují trávicí trakt a nejsou pro hrazení pitného režimu příliš vhodné.

10. Jak dlouho po cvičení by se nemělo jíst? Nebo co si dát k jídlu po cvičení, aby to bylo v pořádku?

Jídlo po cvičení se odvíjí od typu tréninku. V případě, že máte silový/posilovací trénink, pak je potřeba co nejdříve po tréninku přijmout sacharidy např. v podobě banánu a do hodiny po tréninku přijmout i bílkoviny. Naopak jedná-li se o trénink aerobní, pak je vhodné s jídlem počkat alespoň 40 minut, poté si dát komplexní jídlo v podobě kombinace bílkovin, sacharidů, možno doplnit i zeleninou. Záleží také na tom, v kolik hodin trénujete a jak dlouho po tréninku jdete spát.

11. Fungují krabičkové diety nebo je lepší, když si připravujeme jídlo sami a máme to pod kontrolou?

Na trhu je mnoho firem poskytující služby krabičkové diety, ale ne vždy jsou vhodné a účinné. Je potřeba, aby poskytovatel krabičkových diet prokázal odbornost a nutriční kvalitu krabiček, což poznáte dle uvedení složení a nutričních hodnot krabiček. Vlastním nutričním specialistou, garantem. Kvalitní firmy Vám také poskytnou vstupní konzultaci, kde Vám pomohou nastavit vhodný energetický příjem…V neposlední řadě by Vám měli krabičky nejen poskytnout, ale také Vás naučit, jak se stravovat sami.

12. Opravdu 100% džus neobsahuje cukr a vyrábí se z více než kila ovoce? Mně se to nezdá, protože by ten džus musel být mnohem dražší, když litr stojí skoro stejně jako kilo jablek. A jsou ta jablka sbíraná u silnice nebo se pěstují někde speciálně?


100% džusy nesmí obsahovat přidaný cukr, umělá sladidla, barviva ani konzervanty.
Pokud se zajímáte o výběr surovin, zpracování po sklizni a více informací, pak se podívejte vždy na stránky výrobce, kde máte informace o původu surovin, jejich zpracování podrobný popis. V případě džusů Relax 100 % tyto informace najdete na www.vimcovybrat.cz

13. Z čeho se vyrábějí džusy, když nejsou 100%? Na obale jsem četla ve složení i cukr, koncentráty atd.

100% džusy tvoří pouze ovocná šťáva, která nesmí být ředěna vodou. Může být lisovaná nebo z koncentrátu s doplňkem stejného podílu vody, jaký byl při lisování odpařen. Je-li šťáva naředěna vodou, doplněna o cukr, sladidla, umělá barviva a aromata, pak se již nejedná o 100% džus.

14. Moc by mě zajímalo, jestli jsou džusy vhodné pro děti? Čeho si všímat při výběru džusů (myslím ve složení) a které džusy jsou kvalitní, tedy bez chemie (jestli je to možné jmenovitě)? Často chci vybrat kvalitní džus pro děti ale opravdu nevím.

Pro děti bude v tomto případě platit stejné pravidlo jako u dospělých, jen s ještě větší ostražitostí. I u dětí budeme hlídat množství, také je vhodné naředění, abychom děti neučili pít slazené nápoje. Pokud jim dáme sklenici ovocné šťávy, pak opět jako svačinku, nikoli jako nápoj. I děti by se měly učit hradit pitný režim neslazenými nápoji, ovocným neslazeným čajem apod. Také doporučuji hledat na džusech známku kvality Vím, co vybrat.



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Dobrý den,
chtěl bych podotknout k značce Vím co vybrat.
Značku Vím co si vybrat si sama vymyslela firma Maspex, protože jejich džusy nemají značku kvality.
Když si přečtete složení džusů Relax, tak zjistíte že ten obsahuje aroma, druhý konzervanty, nebo i umělá sladidla. Dokonce jedna řada džusů obsahuji E952 - cyklanáty. Toto éčko je dokonce nesmí používat v zemích USA, Švedsku, Anglii atd. Co dodat kvalita určitě někde jinde Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
úplně jsem propadla výrobkům Relax, tím, jak o nich hodně vím, díky soutěžím a Jarní klikačce. Jsou drahé, tak jsem v akci za 19,-Kč nakoupila dva. Manžel je nevěřící Tomáš, než si vše sám ověří. Mrzí mě, že jsem jich nekoupila víc, kvůli synovi. Když jsme my byli dětmi, vše rodiče pěstovali, i med z pampelišek a sedmikrásky jsme ze zahrady jedli, na loukách cokoli. Dnes je těžké najít takové prostředí mimo chráněnou oblast. A co se týče trávníku? Je trend,,plevel,, nenechat, vše hned posekat. tak zvané ,,anglické,,. A když není zahrádka koníčkem, je líto i hnojení ( hnoje pod brambory). Půda nemá z čeho dávat. Myslím, že dnešní děti i my bez domácích zdrojů jsme velice ochuzeny.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
já moc džus nepiji,ale 100% si ráda občas dám, vyzkouším si u dělat zeleninovou šťávu..dělala jsem jen z č.řepy, nebo mrkve..
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Mašle