Nejlevnější je prevence
Každá péče něco stojí a ani při zubní prevenci se nějakým nákladům nevyhneme. Vyplatí se kvalitní kartáček s měkkými vlákny, mezizubní kartáček, kterým odstraníte zbytky jídla. Pastu vybírejte s ohledem na typ chrupu. Pro citlivé zuby jsou na trhu speciální pasty. Také byste měli používat jednou týdne léčivý gel s vysokým obsahem aminfluoridů, který je dobrým preventivním pomocníkem proti kazu a dokonce si umí si poradit i s jeho počínající fází. Seženete ho v lékárnách bez lékařského receptu.Zubní kaz v tomto počátečním stádiu zjistí v naprosté většině případů pouze zubní lékař při vyšetření, a proto jsou pravidelné návštěvy zubní ordinace nezbytnou podmínkou pro vyléčení počínajícího zubní kazu. Se správnou technikou čištění zubů vám pomůže dentální hygienista, kterého stačí navštívit jednou ročně a jeho služby stojí okolo tisícikoruny. Sečteno a podtrženo, nejlevnější péče o zuby je prevence.
Plombu na pojišťovnu zvažte
Pokud se péče o chrup v jakémkoli bodě podcenila a prevence již nestačí, musí zubař zakročit a po dohodě s vámi rozhodnout o druhu výplně. V ordinacích se používají především dva typy, a to tmavé z amalgamu nebo estetické bílé. České zdravotnictví, na rozdíl od zahraničí, umožňuje dostat plombu plně hrazenou pojišťovnou. Za příplatek můžete získat vysoce kvalitní dózovaný amalgám s optimálním poměrem složek. Dózovaný amalgám je pořád nejpevnějším a nejtrvanlivějším výplňovým materiálem. Cena se odvíjí od rozsahu kazu a tedy množství použitého materiálu, odhadem se bavíme o 500 Kč za výplň.Bílé estetické řešení
Na druhé straně jsou výplně bílé, připravené z různých kombinací pryskyřic a cementů, za jejichž zhotovení si významně připlatíte. Jejich nespornou výhodnou je estetická stránka, kdy je oprava téměř neznatelná, což oceníme zejména u předních zubů. Slabinou výplně je přátelskost materiálu k bakteriím, kdy na jejím povrchu lépe ulpívá plak. Při nedostatečné péči tak hrozí zvýšené riziko sekundárního zubního kazu v místě spár. Navíc u nich hrozí zabarvení. Zhotovení bílé výplně je většinou i časově a technicky náročnější, proto nejsou kompozitní pryskyřice vhodné pro malé děti. Cena bílých výplní se velmi různí, pohybuje se od několika stovek po několik tisíc korun. O tom, jakou výplň lékař pacientovi nabídne, rozhoduje mnoho faktorů – spolupráce pacienta, rozsah kazu, který zub je kazem postižen, zda přední nebo zadní, případné alergické reakce na výplňové materiály a v neposlední řadě také cena.Jinak u dítěte, jinak u dospělého
Jak je možné, že se ceny ošetření po regionech tolik liší? Stomatologů je nedostatek a výhled není nejlepší. Dále se do ceny promítá druh výplně, který dostanete, zda ho lékař míchá nebo kupuje hotový, jaké je vybavení ordinace, rozsah zákroku apod. Pro lepší představu přirovnejme zubařské ošetření restauraci. V hospodě čtvrté cenové skupiny se také najíme, ale nelze to přirovnat se servisem, zručností a kvalitními surovinami v restauraci s Michelinskou hvězdou.Pokud bychom to měli shrnout: Pojišťovna hradí nedozované amalgamové výplně. Bílé výplně si dospělý pacient hradí sám, u dětí ve stálém chrupu hradí pojišťovna výplně pouze u předních zubů od špičáku po špičák. Pokud je výplň na jiném zubu, hradí ji rodiče. V dočasném mléčném chrupu hradí pojišťovna všechny výplně.
Pokud však lékař nemá smluvní vztah s pojišťovnou, u které je pacient pojištěný, hradí si veškeré výplně sám. Cena výplní se velmi různí, pohybuje se od několika stovek po několik tisíc korun.
Zdroj: Elmex