Příchod prvních přízemních mrazíků znamená pro všechny pokojové rostliny konec jejich pobytu venku. Musíte je proto přenést na jejich zimní stanoviště. Ale s nesmírnou opatrností, jinak jim způsobíte šok, ze kterého se už nemusejí vzpamatovat.
Kořeny
Jestli jste to neudělali v průběhu léta, musíte to udělat teď. Podívejte se, jestli kořeny neprorůstají odtokovým otvorem v květináči. Pokud ven vykukují dva nebo tři kořínky, nic se neděje, ale pokud na vás vybafne celý chuchvalec kořenů, nedá se nic dělat. Musíte rostlinku chtě nechtě přesadit (tedy pokud se zrovna nejedná o druh, který shazuje na zimu všechny listy, nebo o kaktus). Zvolte úplně obyčejnou zeminu bez přídavku hnojiv. Víc než kdy jindy musíte dávat pozor, abyste kořeny nepoškodili.
Květináč
Z hliněného květináče odstraňte všechny usazeniny a nečistoty, aby mohly kořeny rostliny dýchat. Nejlepším prostředkem je voda s trochou mýdla nebo několika kapkami saponátu. Pokud se takovýto čisticí prostředek dostane na listy, obvykle se nic neděje. Naopak poslouží jako případná prevence proti nezvaným hostům.
Škůdci
Rostlinky před přenesením domů důkladně prohlédněte. Jedna dvě mšice nebo puklice sice ve venkovních podmínkách neznamenají nebezpečí, ale v nehybném vzduchu zimního sklepa nebo bytu způsobí v několika dnech katastrofu.
Škůdci se nejčastěji schovávají na rubu a v paždí listů, kde zanechávají trus, popřípadě vajíčka. Obvykle je poznáte podle jemných pavučinek. Pokojové rostliny bývají nejčastěji napadány roztoči, zejména sviluškami. Obrana proti nim je naštěstí jednoduchá. Pro začátek postačí už zmiňovaný mýdlový roztok nebo lesk na listy. Ovšem když ani jeden z těchto prostředků do dvou dnů nezabere, zamiřte do nejbližšího zahradnictví a vyhledejte radu odborníka!
Na amarylisech, anturiích, muškátech a citrusech se můžeme setkat s odolnějšími škůdci; červci a štítenkami. Červce poznáte podle toho, že mají tělo pokryté voskovými výpotky. Nejlépe je odstraníte směsí mýdla a denaturovaného lihu, kterou budete omývat případně postřikovat listy. Ovšem důkladně prosím a v případě neúspěchu se opět obraťte na odborníka! Štítenky (ale také puklice) je nutno odstransit mechanicky, čili je posbírat. Pro jistotu ale poté opět použijte mýdlový roztok.
Poslední a nejhorší škůdce je molice skleníková. Je to taková bílá muška a poznáte ji podle lepkavé medovice, kterou vylučuje a zanechává na listech. S její likvidací vám poradí jedině odborník.
Nezapomeňte, že existují i půdní škůdci. Proto všechny rostlinky opatrně povytáhněte z květináčů a pozorně prohlédněte kořeny, jestli po nich nelezou např. háďátka. Zároveň také zjistíte, jestli není rostlina poškozena přeléváním. Projevilo by se to hnědými kořeny, které musíte co nejrychleji odstranit.
Teplota
Je poslední věcí, na kterou si musíte dát při stěhování rostlin domů pozor. Teplota by neměla být na novém umístění nižší nebo vyšší o více než 5°C. Pokud tomu tak není, je nutné nejprve rostlinu dva až tři dny aklimatizovat například na chodbě a pak teprve přemístit na plánované místo.
Notburga
ChytráŽena.cz