KDY JE TO JIŽ NEZBYTNÉ?
Na přesazení rostliny bychom měli myslet, pokud nastane jeden ze tří základních problémů:1) kořeny vyrůstají skrz spodní otvory v květináči
2) půda je suchá, přestože má rostlina dostatečnou zálivku
3) rostlina roste velmi pomalu.
VÝBĚR SPRÁVNÉHO SUBSTRÁTU
Ve specializovaných prodejnách můžeme najít různé druhy substrátů dle druhů a nároků pokojových rostlin.
Substrát pro pokojové rostliny slouží pro kvetoucí rostliny jako brambořík, fialky, gloxinie, astra alpínská, adonis jarní.
Pro rostliny ozdobné listem můžeme vřele doporučit substrát pro palmy a zelené rostliny a velmi žádaný je i dokonale propustný substrát pro kaktusy a sukulenty.
VHODNÝ OBAL
Vybrat vhodný květinový obal (tzv. květináč) není jednoduchý oříšek. Často se stává, že květinu přesadíme do co největšího květináče, abychom jí poskytli co největší prostor k růstu. To se ale nedoporučuje, neboť tak rostlině budou růst hlavně kořeny, ale na úkor květů. Ani rychle rostoucí rostliny nepřesazujeme do příliš velikých květináčů, protože v nich kořeny nestačí prorůst všechnu půdu a ta tak zkysne.
Květináč by měl být asi jen o 3 centimetry větší, než byl původní. Zjednodušeně - starý květináč se musí těsně vejít do nového.
Mělké nádoby volíme pro azalky, sesazované misky, kaktusy. Hluboké a úzké pro palmy s kůlovým kořenem.
SPRÁVNÝ POSTUP
Před přesazením důkladně navlhčíme zeminu, překlopíme květináč a jemně vyjmeme květinu. Z kořenů lehce vyklepeme zeminu, odstraníme uhnilé kořínky a poškozené části.Do nového, prostornějšího květináče vsypeme na dno vhodnou drenážní vrstvu (např. keramzit) v 3-5 cm vysoké vrstvě a pak teprve zvolený substrát. Drenáž slouží jako prevence proti přelití, protože snáze odvádí přebytečnou vodu od kořenů. Poté opatrně usadíme rostlinu a celý květinový obal dosypeme po stranách substrátem. Hnojení alespoň na 14 dní vynecháme - rostlina se musí nejprve vyrovnat s novou situací. Doporučuje se i ušetřit květinu teplotním výkyvům a průvanu.
U obrovských rostlin bohužel nepřichází každoroční přesazení v úvahu. Zde pouze opatrně odebíráme svrchní vrstvu půdy do dostupné hloubky, abychom neporušili kořeny. Dosypeme nový substrát, lehce přitlačíme a zalijeme. Během vegetačního období rostliny dostatečně hnojíme.
ZUZI
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz