Když se u dítěte zjistí oční vada, například krátkozrakost, rodiče si se svými dětmi někdy zapomenou náležitě promluvit. Hlavně starší děti, které dříve nebyly zvyklé nosit brýle, mohou novou nutnost špatně snášet. Alespoň občasné nošení kontaktních čoček může být řešením, jak pomoci svým dětem překonat strach z posměchu spolužáků nebo z komplikací při sportu.
Kontaktní čočky mohou být řešením
Jeden z velkých výrobců kontaktních čoček si před nedávnem zadal ve Spojených státech průzkum, který měl za úkol zjistit, jak vypadají názory dětí a rodičů na nošení kontaktních čoček. Děti, kterých se výzkum týkal, byly ve věku 8 až 17 let. Zatímco více než polovina rodičů (56 %) krátkozrakých dětí uvedla, že jejich dítě má zájem o nošení kontaktních čoček, téměř jedna třetina (31 %) těchto rodičů odpověděla, že nikdy možnost kontaktních čoček pro své dítě vážně nezvažovala a 27 % z nich na takovou myšlenku nikdy vůbec nepřipadlo.
Rodiče, jejichž děti nosí brýle, si však možné problémy dobře uvědomují. Dvaačtyřicet procent rodičů uvedlo, že jejich děti nosí brýle nerady, 41 % ví o tom, že jejich děti nenosí brýle vždy, když by měly, a 40 % rodičů odpovědělo, že nošení brýlí jejich dětem občas snižuje sebevědomí v kolektivu. Polovina rodičů (50 %) uvedla, že by jejich dítě raději nosilo kontaktní čočky.
Proč rodiče kontaktní čočky odmítají?
Čtyřicet procent dotazovaných rodičů si podle svých slov nepřeje, aby jejich děti nosily kontaktní čočky. Hlavní důvody pro tuto neochotu jsou patrně dva: 77 % rodičů si myslí, že brýle se snáze udržují čisté a je snazší o ně řádně pečovat. Čtyřiapadesát procent rodičů se také domnívá, že jejich dítě by se o své čočky neumělo správně starat. I přesto uvedlo 42 % rodičů, že nemají žádné vážné starosti ohledně toho, jak by se jejich dítě vyrovnalo s nošením kontaktních čoček.
Podle zkušeností očních lékařů se rodiče obvykle podřídí názoru odborníka a záleží na něm, co konkrétnímu dítěti doporučí. Avšak zároveň se většina rodičů z uvedeného průzkumu domnívá, že lékař by měl znát názor samotného dítěte a brát na něj ohled. V ideálním případě pak je třeba vzít do úvahy názor rodičů, dětí, typ korigované oční vady a především vyzrálost konkrétního dítěte. Pokud je dítě schopné se o čočky starat a správně je používat, není důvod, proč je nezačít používat i u mladších dětí, než je dnes většinou obvyklé.
Zdroj: Zelený-zákal.cz
Mirka Bali
ChytráŽena.cz