Kostival lékařský, nazývaný také černý kořen nebo hadí mord, je statná, až metr vysoká bylina. Fialové květy kostivalu lze vidět od května do července v příkopech, na mokrých loukách a mezích. Má velmi hluboké kořeny, takže je téměř nemožné ho vyhubit. Na jedné straně má výrazné léčivé účinky, na straně druhé je jedovatý.
Z rostliny se používá kořen, někdy také listy. Hojivé účinky kostivalu jsou dány přítomností allantoinu. Obsahuje složitý komplex látek, které působí protizánětlivě bez negativních vedlejších účinků. Protizánětlivé působení zajišťuje také obsažená kyselina rozmarýnová.
Léčebné vlastnosti kostivalu znali již naši předkové, stále častěji se k nim vrací i dnešní medicína a sportovní lékaři. Ve formě masti se užívá k tlumení bolesti a urychlení hojení při různých zraněních.
Masti, gely, tinktury a obklady z kostivalu jsou vhodné pro sportovce a těžce pracující.
Je účinný při bolestech zad a lze ho použít jako masážní emulzi.
Kostival má blahodárný zklidňující účinek na celý pohybový aparát. Používá se při bolestech svalů, šlach, kloubů a páteře.
S velkou účinností se užívá k léčbě zánětů z přetížení - natažených svalů a šlach či naražených míst.
Kostival podporuje regeneraci tkání a hojení ran, urychluje vstřebávání podlitin. Má široké použití při hojení pohmožděnin, zlomenin a výronů. Užívá se při špatně se hojících ranách, osvědčil se i při krvácejících poraněních.
Tlumí bolestivé stavy a otoky. Léčí bércové vředy a začínající křečové žíly, hojí popáleniny, opruzeniny i proleženiny.
Zdroj: Síla doteku.cz
Mirka Bali
ChytráŽena.cz