Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Kouření na počátku těhotenství může způsobit rozštěp rtu

12. 06. 2009 | Těhotenství
Čekáte miminko? Pak byste se měla vyhýbat aktivnímu i pasivnímu kouření. Nízká porodní hmotnost, vyšší riziko náhlého úmrtí novorozence a častější výskyt vrozených vývojových vad – tím vším děsí lékaři nastávající maminky, které ani v průběhu těhotenství nedokážou odložit svůj nikotinový návyk.

Rozštěp rtu vyžaduje intenzivní sledování

Komu by snad předcházející výhrůžky připadaly málo konkrétní, pro toho si nedávno vědci připravili novinku: kouření v prvních třech měsících těhotenství prokazatelně zvyšuje výskyt jedné z nejčastějších vrozených vad – rozštěpu rtu u novorozenců.

Dotváření rtu a spojování všech částí, ze kterých je vytvořen, se odehrává v pátém týdnu těhotenství a přibližně v devátém týdnu se v jeden celek definitivně uzavírá horní patro. Pokud tyto procesy neproběhnou správně, dítě se narodí s rozštěpem rtu, nebo dokonce s rozštěpem patra. Oba tyto stavy vyžadují včasný chirurgický zákrok. Rozštěpových vad v České republice stále neubývá a na tomto neutěšeném stavu se zčásti pravděpodobně podílí právě kouření.

Pro jinak zdravé právě narozené dítě neznamená rozštěp rtu sice žádnou katastrofu, ale je potřeba počítat s poměrně náročnou léčbou a dlouhodobým, pravděpodobně mnohaletým sledováním na specializovaných pracovištích. Při léčbě dětí s rozštěpem je potřeba, aby rodiče aktivně spolupracovali s lékaři tak rozdílných odborností, jako je plastický chirurg, ortodont, foniatr, pediatr, psycholog, logoped, anesteziolog nebo genetik.

Vědci prokázali souvislost kouření a rozštěpů rtu

Studie, která poprvé prokázala souvislost mezi kouřením na počátku těhotenství a výskytem rozštěpových vad, se zabývala případy více než pěti set dětí narozených s rozštěpem v Norsku a v USA. Více než sedm set dětí bylo do studie zároveň zapojeno jako zdravé kontroly. Dětem bylo pro účely studie odebíráno malé množství krve a jejich rodičům rovněž krev a také vzorky slin za účelem DNA diagnostiky. Matky všech zkoumaných dětí rovněž musely vyplnit dotazníky podrobně mapující jejich vztah ke kouření a případný kuřácký návyk.

Přes množství vyšetřených vzorků DNA a jednotlivých genů se vědcům nepodařilo určit konkrétní geny, jejichž poškození cigaretovým dýmem má za následek vytvoření rozštěpové vady. Jisté výsledky tak podala pouze statistika: kouření matek v prvním trimestru těhotenství výrazně zvyšovalo riziko rozštěpu rtu či patra u jejich dětí.

Zdroj: Stop-kouření.cz

Lydias
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Mně připadá tento článek jako nesmyslné strašení. Kouření je škodlivé, ale nevěřím, že by to tak bylo. Znám dva případy, matky nikdy nekouřily.
Obrázek uživatelky
profil
Tak to buď opravdu ráda, že jsi tady tuto vadu ještě neviděla.. Měl to chlapeček od mojí kamarádky a když jsem od nich odcházela, chtělo se mi brečet...Ale takové řeči, že to mají převážně miminka maminek, které kouří v prvních 3 . měsících těhotenství, je podle mne strašení budoucích rodiček.. Ta moje kamarádka totiž na cigaretu v životě nesáhla a její manžel taky ne!!!!

Přeji všem maminkám, které mají miminka s touto vývojovou vadou - Mějte pevné nervy, všechno se zpraví!!!!!!
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles