Modely zvířat vznikly z kovového odpadu, přičemž vynikly fortel a fantazie nejen uměleckých kovářů, ale i běžných kutilů. Netradiční ZOO bez klecí a mříží nyní zahrnuje přes 30 výtvorů různých velikostí, což není konečný stav, jelikož se počítá s dalšími přírůstky. Zatím největší ohlas u návštěvníků sklízejí nosorožec, gorila Minerva, gepard Elektra, rodina tučňáků – Romeo, Julie, Jonatán, lev Lord a želva Franklin.
Nová Kovozoo se nachází v parku bývalého cukrovaru ve Starém Městě u Uherského Hradiště, zhruba 80 metrů od původního místa. Celá expozice připomíná klasickou ZOO, kde nechybějí informační tabule s popisky zvířat. V parku, který je součástí projektu Ekoland, panuje klid a příchozí zde najdou příjemné prostředí pro relaxaci i načerpání zajímavých informací z ekologie. Nová Kovozoo ukazuje, že odpad nemusí skončit na šrotišti, ale dá se dále využít. K výrobě modelů zvířat byly použity materiály, které na první pohled mohou působit jako nepotřebné a k vyhození.
V expozici se nyní nachází 32 zvířat, z toho 25 modelů vzniklo díky motivační soutěži, které se zúčastnili jednotlivci i firmy ze Slovácka a širokého okolí. Nová Kovozoo rozšířila počet současných atrakcí, k nimž patří ještě maják a pirátský koráb, které nelze u Brněnské ulice ve Starém Městě přehlédnout. Návštěvníci si mohou za symbolické vstupné vyšlápnout na maják, podívat se na palubu lodi a projít novou Kovozoo dole v zahradě.
Atrakce jsou veřejnosti přístupné od dubna do října každý den včetně víkendů a svátků. Během května bude volně přístupné i blízké kongresové centrum, které vzniklo vkusnou a citlivou přestavbou někdejšího skladu cukru. V centru probíhá řada výstav počínaje fotografiemi přes plastiky uměleckého kováře, až po ukázky kamen.
Vstupné na okruh nové Kovozoo, maják a loď:
- děti do 6 let mají vstup zdarma- děti nad 6 let, studenti, důchodci, ZTP a skupina nad 10 osob - 20 Kč
- dospělí 30 Kč
Duchovním otcem Kovozoo je Bronislav Janeček, ředitel společnosti, v jejímž areálu se expozice nachází. Jak se nápad zrodil a co jej a lidi kolem motivovalo dát dohromady takovou nevšední expozici?
"Před několika lety jsem navštívil Tunis a tam jsem sledoval, jak místní umělci vyrábějí ze zbytkového šrotu modely zvířat. Jejich práce mě velmi zaujala, takže jsem zhruba po dvou letech přesvědčil spolupracovníky, abychom u nás ve Starém Městě vybudovali vlastní netradiční Zoo. Pokud vím, nikde jinde v Evropě takový projekt neexistuje," uvedl Janeček.
Vybrané modely nedávno absolvovaly tour po nákupních centrech celé ČR a ohlas byl velmi pozitivní. "Lidé v Čechách a na Moravě obdivovali především gorilu a geparda z pohledu propracovanosti a podobnosti, a dalo by se říci dokonalosti. Na druhou stranu, když se podíváme na tučňáky, vidíme, že jsou vyrobeni velmi jednoduše a také oni sklidili ovace, především u malých dětí. Z toho je patrné, jak je slovo úspěch relativní. Odborníci a znalci hodnotí nebo vidí jako nejúspěšnější umělecká díla od kovářů, na druhou stranu běžná veřejnost a malé děti vnímají krásu v jednoduchosti,“ dodal Bronislav Janeček.
Podle něj je v plánu nejen pořízení dalších modelů kovových zvířat, ale také oživení nové Kovozoo, a to doslova. Expozici ve Starém Městě u Uherského Hradiště by měla obohatit zvířata živá, jako jsou třeba pávi a další.