Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Kozoroh - roční horoskop na rok 2025Kozoroh - roční horoskop na rok 2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 22.12. 2024
Dnes má svátek Šimon
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Krach cestovní kanceláře a práva zákazníků

7. 08. 2009 | Praktické rady
Sdružení obrany spotřebitelů, o.s. eviduje zvýšený počet telefonátů kvůli CK Tomi Tour, která ohlásila krach. Klienti zmíněné cestovní kanceláře se poradců SOS ptají, co dělat a jak postupovat, aby dostali zpět peníze za zakoupené zájezdy. SOS proto přináší spotřebitelům potřebné informace.

Především by spotřebitelé měli dbát na to, aby si před koupí zájezdu a samotným uzavřením cestovní smlouvy ověřili, zda je cestovní kancelář skutečně pojištěna proti úpadku. „Tyto informace naleznou spotřebitelé na stránkách jednotlivých pojišťoven či na webových stránkách Asociace českých cestovních kanceláří a agentur,“ říká tiskový mluvčí SOS Jan Mišurec a dodává: „Doklad o pojištění a další informace týkající se případného nahlášení pojistné události při úpadku CK je cestovní kancelář povinna předat zákazníkovi již při sepisování cestovní smlouvy.“

Pokud cestovní kancelář zkrachuje a spotřebitelé již na dovolenou vůbec neodjedou, je nezbytně nutné, aby co nejrychleji tuto pojistnou událost nahlásili právě té pojišťovně, u které je CK pojištěna. Spotřebitelé při nahlášení pojistné události vyplní příslušný formulář, ke kterému doloží Krach cestovní kanceláře a práva zákazníkůověřenou kopii cestovní smlouvy a kopii dokladu o zaplacení zájezdu. Pojišťovna je pak povinna nejpozději do šesti měsíců uhradit spotřebitelům jejich zaplacený zájezd.

„Bohužel často se stává, že není vrácena celá částka, kterou spotřebitelé zaplatili. Záleží totiž na jakou sumu byla cestovní kancelář pojištěna, vysvětluje tiskový mluvčí SOS a zároveň doplňuje: „Většinou se vrací v řádu 85 až 90 % z ceny zájezdu.“ Výše pojištění se vypočítává z obratu CK z loňského roku či z předpokládaného obratu na nadcházející sezónu. Je tedy dost dobře možné, že toto pojištění nepokryje veškeré náklady a pojišťovna uhradí spotřebitelům pouze poměrnou část ze zaplacené částky za zájezd.

V případě, že spotřebitelé jsou v době krachu cestovní kanceláře již v zahraničí na dovolené, mají právo požadovat po pojišťovně zajištění přepravy zpět domů a zajištění nezbytné stravy a ubytování do doby odjezdu. Pokud by jim byl zájezd z důvodů úpadku CK zkrácen, mají právo požadovat také vrácení rozdílu mezi zaplacenou částkou a cenou částečně poskytnutého zájezdu.

Není také možné, aby po spotřebitelích někdo požadoval peníze za transfer či je např. zadržoval v autobuse. V těchto případech doporučujeme, aby se takto poškození spotřebitelé obrátili na Polici ČR, která vše prošetří a vyvodí z toho patřičné závěry. Pokud však spotřebitelé zrušili (stornovali) zájezd ještě před úpadkem CK a peníze jim doposud nebyly vráceny, nemohou svoji pohledávku vymáhat po pojišťovně. Tuto pohledávku budou moci uplatnit až v rámci insolvenčního řízení. Je však otázkou, kolik peněz zbude společnosti na vyplácení těchto pohledávek.

Zdroj: SOS

Lydias
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
tak to je neprijemná udalosť
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles