Jeden z problémů, které hodně maminek v těhotenství trápí, jsou křeče v nohou. Křeče v těhotenství (nejčastěji v lýtkách) se objevují zejména ve druhé polovině těhotenství, nejčastěji přes noc.
Jaká je jejich příčina?
Zejména velké zatížení nohou denním pohybem a také utlačující se žíly a nervy, které způsobuje zvětšující se děloha. Křeče v nohou mohou být také způsobeny nedostatkem minerálů - hořčíku či sodíku. Křeče mohou být také způsobeny nedostatkem vápníku (mléčné výrobky) a draslíku (banány, drůbež, ryby). Tyto dva minerály podporují zpracování tekutin v těle. Dále můžou být křeče způsobeny i nedostatkem kyseliny listové a železa.
A jak můžete křečím zabránit?
Pomáhá každodenní krátká (zhruba hodinová) procházka, spánek na levém boku, zdravá výživa a pravidelné cvičení, zvýšená poloha nohou během dne (např. nohy na stole, na židli apod.), protažení či masáž nohou před spaním a dokonce můžete využít i kompresní punčochy. Také můžete brát vitamíny skupiny B, vápník či vitamín magnézium (hořčík), který pomáhá údajně hodně. Všechny tyto vitamíny jsou volně dostupné a prodejné. Hořčík se vyskytuje i v mnoha potravinách, např. v čokoládě, kakau, banánech anebo i v minerálkách. Je také doporučeno pít hodně čisté vody. Další metoda, která je účinná na křeče v nohou, je teplá sprcha před spaním a nebo také si střídavě oplachovat nohy studenou a poté teplou vodou. Doporučuje se také nošení obuvi s nízkým podpatkem.
Když už onu křeč máte, natáhněte nohu dopředu a i patu dejte dopředu a palce na nohou tlačte směrem ke svému tělu.
Pokud jsou křeče natolik silné a hodně bolí i trvale, anebo máte nohu zarudlou či červenou, je nutné okamžitě vyhledat lékaře!
Po porodu většinou křeče samy ustoupí a přejdou. Pokud se tomu tak nestane, je vždy nutné všechno konzultovat s lékařem, protože jedině ten vám dokáže dobře a objektivně poradit, co dál.
ChytráŽena.cz