-Komerční sdělení-
Křečové žíly jsou nejen estetickým problémem, v pokročilé fázi mohou být bolestivé a mít další nepříjemné projevy například v podobě bércových vředů. Pravidelné sportování je jednou z nejlepších cest, jak křečovým žilám předcházet nebo zbrzdit jejich rozvoj. Ne každý sport je ale vhodný.
Aktivní pohyb jako nejlepší prevence
Ačkoli jsou křečové žíly onemocněním do jisté míry dědičným, můžete riziko jejich vzniku omezit správnou prevencí. Riziko křečových žil klesá při dodržování všech zásad zdravého životního stylu – vyvážená strava, pravidelný pohyb. Vhodný pohyb posiluje váš cévní systém, prokrvují se všechny tkáně. Právě absencí pohybu (ať už při práci celý den sedíte, nebo stojíte) si totiž křečové žíly doslova přivoláváte.
Ke zhoršení stavu ale mohou přispět i silové a fyzicky náročné sporty, například posilování, bojové sporty nebo třeba gymnastika, squash či lyžování. Vyhýbat byste se měli všem aktivitám, při kterých se celé tělo neúměrně zatíná a svaly jsou přetěžovány. Které aktivity jsou naopak vhodné?
Zdroj foto: PxHere
Jestliže tedy chcete s křečovými žílami zatočit, pořiďte si permanentku na plavecký stadion.
Jízda na kole
Také ježdění na kole nohy příliš nezatěžuje, zároveň se ale krásně prodýcháte a prokrvíte všechny tkáně. Spíše než rychlým sprintům nebo náročnému ježdění do kopců byste se měli soustředit na delší rovinaté trasy, které projedete přiměřeným tempem.
Dlouhé procházky
Chůze je pro naše tělo nejpřirozenějším pohybem. Jestliže je tedy pro vás typický sedavý styl života, měli byste je zařadit do svého repertoáru. Každý den se snažte chodit alespoň hodinu denně. Můžete buď zařadit kratší ranní a večerní procházky, nebo jednu delší odpolední. I v tomto případě platí, že pravidelnost a přiměřené tempo vítězí. Není dobré celý týden vysedávat a následně strávit celý víkend na dlouhých turistických trasách.
Běžky
----------------------------------------------------------------------------------------------------------