Pacienti se potýkají s tlakem a napětím v končetinách, svěděním, otoky i bolestí. Pokud problém není léčen, může vést k zánětu žil či k jiným komplikacím. V poslední době se stále více prosazuje moderní a šetrný způsob léčby křečových žil, a to jejich zatavení laserem.
Varixy vznikají, jestliže se v povrchových žilách na nohou přestanou řádně uzavírat jednocestné chlopně a propouštějí krev nazpět. Žíly se tím protáhnou, vyboulí a ztloustnou.
„Základní příčinou vzniku křečových žil je vrozená menší pevnost cévní stěny, která umožňuje postupné rozšíření až zvlnění žíly,“ říká cévní chirurg Petr Štiegler.
Kromě genetických dispozic vznik onemocnění také ovlivňuje časté sezení nebo stání, nadváha, hormonální vlivy a kombinace zátěžových momentů v těhotenství, po úrazech a zánětech.
Žíla se zataví a sama vstřebá
V léčbě varixů se používá několik terapeutických postupů. Jde jednak o konzervativní léčbu, kdy se kombinuje užívání léků s používáním punčoch, ovšem to nevede k odstranění křečových žil. Radikálnějším řešením je pak operace křečových žil. Běžné je chirurgické odstranění, a to díky své vysoké účinnosti. V poslední době ale bývá nahrazováno skleroterapií, při níž lékaři uzavřou postiženou menší žílu tak, že jí napustí speciální látkou. Stále více se ovšem prosazuje laserové ošetření. Provádí se v v šetrné a krátkodobé celkové nebo ve speciální místní anestezii. „Do poškozené křečové žíly se zavede buď vpichem, anebo z maličké kožní ranky laserové vlákno a žíla je v poškozeném úseku uzavřena neboli zatavena,“ popisuje cévní chirurg s tím, že takto ošetřená žíla se později v těle sama vstřebá. „Vlastní uzávěr žíly laserem trvá jen 2-3 minuty v závislosti na délce ošetřovaného žilního úseku, celý výkon včetně přípravy cca 30-40 minut,“ shrnuje Štiegler.Celou operaci lékaři provádí pod kontrolou ultrazvukového přístroje, ostatně pomocí barevného ultrazvuku také úplně na začátku určí, zda je tento způsob zákroku pro pacienta vhodný.