Nemoci pohybové soustavy jsou druhý nejčastější důvod neschopenek a suverénně s nimi zůstáváme doma nejdelší dobu (přes dva měsíce). Trápí nás zejména páteř a pak samozřejmě klouby. Artróza je problém ubývající chrupavky a opotřebení kloubů, přičemž se na nás ze všech stran sypou reklamy na různé kloubní výživy.
Po padesátce je potřebuje 80 % populace a v sedmdesáti je to již 90 %. V této souvislosti je také často skloňováno několik různých účinných látek, které by měly pomoci s obnovou chrupavky, snížením bolesti a zlepšením hybnosti kloubů. Abyste se v tom moři názvů lépe orientovali, připravili jsme pro vás malý přehled.
Kolagen jen ve formě peptidů
Protože je tělo složitý stroj a skládá se z více než 100 kloubů přes ty kolenní až po ty, o kterých v běžném životě ani nevíme, je třeba se o něj dobře starat. Látka, která je pro vaše klouby zásadní, je kolagen. Ten zajištuje, že naše těla, která jsou ze 70 procent tvořená vodou, nejsou kapalná. Kolagenu je vícero druhů, nicméně regeneraci kloubní chrupavky podle kvalitních lékařských studií pomáhá jen v enzymy naštěpené podobě, tedy ve formě kolagenních peptidů a to v množství minimálně 3000 mg na den.Glukosaminsulfát a chondroitin sulfát ruku v ruce
V literatuře se uvádí, že kombinace glukosaminsulfátu a chondroitinsulfátu je výhodnější než podání samotné látky. První z obou, glukosaminsulfát, je součástí kloubních chrupavek a plní funkci kloubní výživy. Má příznivé účinky, snižuje bolest a ztuhlost, kterou osteoartróza způsobuje. Velikost tohoto účinku je však menší až střední. Při konzumaci buďte trpěliví, účinek glukosaminu se dostavuje až po několika týdnech.Chondroitinsulfát je u lidí fyziologickou součástí kloubní chrupavky a vyskytuje se také v kostech, rohovce, kůži a arteriální stěně. Surovinovým zdrojem bývají výlučně živočišné tkáně, jako jsou chrupavčité kroužky z hovězí průdušnice, vepřové uši, rypák a také žraločí či velrybí chrupavka.
Glukosaminsulfát a chondroitinsulfát jsou zdrojem organicky vázané síry, která může způsobovat nadýmání. Jejich užívání je nejvhodnější po snídani, v případě nadýmání pak po večerním jídle. Jejich společné podávání se ukázalo v řadě studií jako významně účinnější. Může pomoci k úlevě od příznaků osteoartrózy, ale pokud po šestiměsíční aplikace se efekt neprojeví, podávání by mělo být přerušeno. Chondroitinsulfát a glukosaminsulfát může mít nejen symptomatický, ale i strukturu chrupavky modifikující účinek.