Skořice je kůra ze stromu skořicovníku, pěstuje se
v tropických oblastech. Kůra z mladých stromů se sloupne a během
usychání se stočí do trubiček. Skořice
je nasládlé, teplé koření s jemným nádechem hřebíčku a citrusu. Koření
dokáže prohřát organismus, proto je výborné v zimním období.
Nejkvalitnější skořice pochází ze Srí Lanky, z ostrova Cejlon.
Tato skořice má světle hnědou barvu, s jemnou aromatickou chutí. Skořice se také pěstuje v Číně. Tento druh skořice má tmavě hnědou barvu, chuť má ostřejší a štiplavější. U nás se prodává skořice mletá a skořice v celku. Koření má výraznou aromatickou chuť, abychom tuto chuť zachovali, je dobré skořici skladovat v dobře uzavřených nádobách.
Skořice stejně jako jiné druhy koření mohou vyvolat u některých lidí alergické reakce! Také ženy v těhotenství musí být s touto bylinkou opatrné. Tento druh koření využíváme v rozumné míře, aby nám neublížilo.
Aromatické koření má všestranné využití v kuchyni, v léčitelství, v kosmetice a při výrobě dekorací. Skořice je výborná pro výrobu žaludečních a bylinných likérů, výrobu vín. Přidává se také do čajových směsí, mléčných výrobků, do müsli a obalují se v ní i oříšky, zejména mandle. Skořice je také součástí koření kari a perníkového koření.
V kuchyni používáme hlavně mletou skořici do sladkých jídel, moučníků, vánočního pečiva a kompotů. Patří mezi výrazné aromatické koření, se kterými se doplňují i jiné druhy např. anýz, badyán, fenykl, hřebíček, muškátový oříšek, zázvor aj. Skořici používáme také při přípravě masových asijských pokrmů. Je výborná jako koření do rajské omáčky. Mletá skořice nesmí chybět v kapučínu, kávě, horkých ovocných nápojích a punčích. Koření se skvěle kombinuje s ovocem, jablkem a pomerančem, čokoládou, rýží a děti ji mají rády v krupici.
Skořice jako lék
Skořice má antibiotické účinky a tím úspěšně ničí bakterie. Koření se kombinuje s medem a je výborným lékem, který posiluje imunitu. Pomáhá při nachlazení, chřipce, zápachu z úst, zažívacích potížích, při vysokém cholesterolu, snižování krevního tlaku, srdečních chorobách, rakovině, bolesti zubů, menstruačních obtížích, problémy s pletí, s vlasy a s klouby. Je také výborná při hubnutí pro své pozitivní účinky při zažívání. Skořici přidáváme do jídel při dietě. Můžete si připravit nápoj ze skořice s medem, nebo skořicový čaj.
Skořice se hodí pro vnitřní a také vnější použití. Můžeme si připravit skořicový zábal, který zlepšuje prokrvení pokožky. Skořicovou koupel, která pomáhá při odstranění bolesti svalů, skořicová koupel nohou, která je výborná v zimních měsících, pěkně zahřeje.
Pokud si chcete doplnit zdravý jídelníček, tak nezapomínejte na skořici.
ChytráŽena.cz