1. Obvazy a gáza
Sterilní gázové obvazy různých velikostí, samolepicí elastické obvazy i lepicí páska na obvazy. To vše se vám může na cestách hodit v případě, že se váš pes zraní třeba při sportovním výkonu nebo při přeskakování různorodých překážek v přírodě. Ideální je ale takzvaný třívrstvý obvaz, který je navržen tak, aby poskytoval maximální ochranu a podporu pro zranění nebo větší rány na těle psa.
Typicky se třívrstvý obvaz skládá z gázových čtverců, absorpční obvazové vaty a obinadla na stažení z elastického materiálu, které chrání ránu před znečištěním z vnějšího prostředí. Použití třívrstvého obvazu pro psy může vyžadovat určitou znalost techniky obvazování, aby byl správně aplikován a zajistil optimální péči o ránu. Je důležité, aby obvaz nebyl příliš těsný, aby nedošlo k omezení krevního oběhu, ale zároveň dostatečně pevný, aby zůstal na místě.
2. Dezinfekční prostředky
Naprostým základem každé lékárničky je antiseptický roztok jódový přípravek, který slouží k dezinfekci ran a jejich ochraně před škodlivými bakteriemi. Před jejich použitím se však ujistěte, že v ráně zvířete nejsou žádné cizí předměty (např. trny, kamínky) a opláchněte ji nejprve čistou vodou či fyziologickým roztokem, pokud ho rovněž máte uložený v lékárničce. Ten se vám totiž může hodit i na vypláchnutí očí, pro které není vhodný antiseptický roztok. Ránu následně vydezinfikujte a zakryjte obvazem je-li to nutné. Na menší rány můžete mít po ruce také antiseptické mastičky či speciální dezinfekční spreje, které mají velmi rychlou a praktickou aplikaci.
3. Nejnutnější nástroje
4. Základní léky
5. Další potřeby
Přibalit můžete kromě zmíněného také různé prostředky na čištění a hygienu. Můžou se tak hodit oční kapky předepsané veterinářem, ušní čisticí roztok. V případě zranění psa nebo kočky je dobré mít v pohotovostní lékárničce také lékařské jednorázové rukavice, antiseptické ubrousky, nouzovou deku (tepelnou folii), stříkačku nebo kapátko pro případný výplach ran nebo podání léků.
Nezapomeňte si také předem v místě vaší dovolené zjistit kontakt na místního veterináře a nejbližší veterinární kliniku, pro případ, že budete náhle potřebovat něco konzultovat, nebo tam poraněného či nemocného mazlíčka odvézt. Do každé lékárničky vložili také číslo na svého veterináře doma, který zná vaše zvíře mnohem lépe.
Tip na závěr: Nezapomeňte obsah lékárničky pravidelně kontrolovat a doplňovat chybějící nebo prošlé položky. Před cestou se vždy ujistěte, že máte všechny potřeby pro zdravotní péči o svého mazlíčka.
Zdroj, foto: Krmiva Pučálka