V případě závažných onemocnění, jako je astma, je ale vysazení léků nebezpečné a ohrožuje jak matku, tak plod.
Možná se to může zdát paradoxní – v době, kdy chceme pro své dítě to nejlepší, kdy se snažíme zdravě jíst a hodně spát, nám najednou lékař oznámí, že máme své léky na astma užívat i během těhotenství. Přitom bychom se jim nejraději vyhnuly. Jenže při dušnosti a nedostatečném okysličení matčiny krve může být zdravý vývoj plodu postižen více než podáváním antiastmatických léků.
Podávání inhalačních léků stovkám žen v těhotenství se ukázalo být pro plod i matku bezpečné a ochraňuje maminky i děti před nežádoucími zhoršeními astmatu. Lékům podávaným celkově je však lépe se v těhotenství vyhnout, pokud to lze. Během těhotenství může dojít až u 35 % žen ke zhoršení astmatu, ale u prakticky stejného množství žen může naopak dojít k jeho zlepšení.
Rizikový třetí trimestr
Zhoršení nastává nejčastěji až v posledním trimestru. Pokud je ale astma pod kontrolou během celého těhotenství, je jeho vzplanutí při porodu velice vzácné. Každá těhotná pacientka by proto v tomto období měla být často kontrolována nejen gynekologem, ale také alergologem nebo plicním lékařem.Vylepšená rýma
Pokud pacientka chodí na alergenovou desenzibilizaci nebo ji užívá v podobě kapek, není nutné tuto léčbu během těhotenství přerušovat. Ale jen v případě, že je již ve své udržovací fázi. Naopak ve fázi vzestupné se přerušení doporučuje. Stejně tak není dobré s desenzibilizací během těhotenství začínat.
Vyhýbejte se kouři
Nejlepším způsobem, jak bez léků zmírnit projevy alergie, je vyhýbat se alergenům i jiným spouštěčům alergických reakcí, jako je tabákový kouř. Kouření matky v těhotenství, a to i pasivní, postihuje vývoj plodu celkově, zejména pak jeho plic, a vede také k větší náchylnosti k rozvoji alergie a astmatu.