Více ovoce a zeleniny, méně proteinů
Letní strava by měla obsahovat dostatek ovoce a zeleniny. Ideálně zvolte sezóní drhy, které jsou nejen všude k dostání, ale právě v letním období v sobě mají nejvíce vitamínů a minerálů. Jsou bohaté na vitamíny řady C, E a beta karoten a současně na magnesium, draslík, sodík a zinek. Jsou chutné, současně take nizkokalorické, a proto si je ve většině můžete užívat bez omezení.
„Jednoduše dostupné ovoce a zelenina zpestří vaší každodenní stravu. Můžete je zařadit do jídelníčku v obou formách, syrové nebo zpracované. V horkých dnech byste měli jíst lehká jídla jako saláty, zvláště ty dělané ze syrové zeleniny, které nasytí, ale netíží v žaludku. Jedna porce ovoce nebo zeleniny může být nahrazena džusem, případně pyré. Je užitečné vědět, že sklenice džusu každý den poskytuje téměř stejné výhody, jako konzumace ovoce a zeleniny a může pomoci splnit doporučený minimální 400gr denní limit konzumace zeleniny a ovoce,“ komentuje RNDr. Pavel Suchánek.
V létě bychom měli konzumovat převážně rostlinné produkty a omezit potraviny obsahující živočišné bílkoviny. Nadměrný obsah bílkovin nebo nasycených mastných kyselin obsažených v mase se v těle uloží v podobě nadbytečných kilogramů. Určitě se ale nevzdávejte ryb, ani masa jako takového, nicméně vybírejte s rozvahou. Vhodné jsou lehce stravitelné typy masa, jako například telecí nebo drůbež.
Pijete dostatečně?
Třebaže všichni milujeme léto, letní hice jsou někdy skutečnu výzvou. Zapamatujte si, že během teplot přesahujících třicet stupňů celsia je zásadní dodávat tělu dostatečné množství tekutin. Abyste omezili riziko tělesné dehydratace, měli byste sáhnout po minerální vodě, která vaší žízeň určitě uhasí. Nicméně voda, přestože hydratuje vaše tělo, neobsahuje vitamíny a tělu dodá jen malé množství stopových prvků. Velmi důležitým stopovým prvkem zodpovědným za správnou hydrataci buněk v těle je draslík. Ten najdeme v ovoci (zvláště v banánech), zelenině (rajčata), stejně jako je ho mnoho v rajčatovém džusu.
„Dobrým tipem pro léto je popíjení chlazených ovocných nebo zeleninových džusů, které nám neposkytují prázdné kalorie, ale jsou bohatým zdrojem nutričně důležitých látek a stopových prvků. Nezapomínejte vybírat 100% džusy, které neobsahují přidaný cukr nebo jiné umělé přísady. Denně byste měli vypít minimálně 1,5 litru tekutin, v teplých dnech až 2 litry. Pro naše tělo není zdrojem vody pouze voda jako taková, ale zdrojem vody může být i ovoce, zelenina a džusy, které jí obsahují,“ říká RNDr. Pavel Suchánek.
Řekněte NE sytým svačinkám
Pokud vám záleží na vašem zdraví, postavě a celkové životosprávě, měli byste se nejprve ze všeho vzdát těžkých a kalorických svačin. Raději sáhněte po rostliných prduktech, ale také po tekutinách a mléčných výrobcích, jako je jogurt, podmáslí nebo kefír. Nejenže zaženou žízeň, ale jsou skvělým zdrojem probiotik a mají pozitivní vliv na činnost trávicího traktu.
Doplňte letní jídelníček o fyzickou aktivitu
Nejlepšího výsledku dosáhnete, pokud zkombinujete rozumnou a lehkou stravu s fyzickou aktivitou, což je velmi příjemné zvláště v době dovolené/prázdnin nebo když je venku krásně. Dokonce už i během procházky donutíme svaly pracovat a spalovat kalorie. I toto je cesta, jak se snadno můžete zbavit nadbytečných kilogramů a zlepšit svou tělesnou kondici.
Zdroj, foto: Džusy a pyré