Ranní běh
Přestože se nepovažujete za ranní ptáče, natož za někoho, kdo by dobrovolně ráno klusal kolem bloku, zkuste přijít na chuť ranním rozběhům. Pročistíte si hlavu, dobijete energii a nastartujete organismus. Pokud jste v běhu nováčci, začněte s ostrou chůzí a následně pokračujte indiánským během v minutových intervalech. Po pár dnech byste měli být schopni prodlužovat dobu, kdy běžíte a zkracovat dobu, kdy jdete. Doporučujeme vybrat rovný terén bez větších hrbolů a pevnou běžeckou obuv.
Cvičební plán
Dáte-li se do samotného cvičení, pro větší efektivitu si sestavte cvičební plán. Nikde sice není psáno, že se nemůžete hýbat jen tak zbůhdarma, když už se do toho ale pustíte, tak ať to za něco stojí. Pokud chcete dosáhnout snížení váhy, vycházejte za předpokladu, že při cvičení byste si měli držet v optimální tepovou frekvenci. Tu odvodíte vypočtením své maximální tepové frekvence. Jednoduchý vzorec pro výpočet je 220 minus váš věk. Optimální tepová frekvence, tedy ta, při které pálíte tuky, je poté cca 60 % tepové frekvence maximální. Abyste této frekvence dosáhli, je často třeba cvičení prokládat kardio aktivitami.
Ostatní pohybové aktivity
Využijte všech možností, které léto nabízí, a hýbejte se co nejvíce na čerstvém vzduchu. Na zlepšení fyzické kondice doporučujeme cyklistiku či tenis a na zpevnění například jízdu na kolečkových bruslích. Oblíbené jsou také venkovní lekce jógy či pilates, které každým rokem lákají více a více nadšenců.
Vyvážený jídelníček
Při cvičení nezapomínejte ani na jídelníček. Ten tvoří tři čtvrtiny úspěchu a jeho nesprávná skladba může vést k přibírání i při každodenním tréninku. Děje se tak tehdy, když nepřijímáte dostatek živin a tělo logicky reaguje tak, že si tvoří tukové zásoby. Čím více cvičíte, tím více energie potřebujete, a tak dle toho musíte své denní menu uzpůsobit. K tomu je však potřeba mít určité znalosti, nebojte se tedy jídelníček zkonzultovat s odborníkem. Mezi základní pravidla však patří omezení průmyslově zpracovaných potravin a polotovarů, taktéž slazených limonád a dalších skrytých hrozeb moderní gastronomie. Jíst byste měli cca čtyřikrát až šestkrát denně.
Nezapomínejte také dodržovat pitný režim, a to obzvláště v horkých dnech.
Pokud se ke cvičení nemůžete odhodlat nebo jste věčnými začátečníky a přitom to chcete změnit, nebojte se vyhledat pomoc, a to buď v podobě profesionálních trenérů, sportovních skupin nebo motivačních projektů. Kolikrát stačí jen špetka odhodlání a někdo, kdo vás zpočátku povede, a během půl roku se vám může změnit život.
Zdroj: ZPMVČR