Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 23.01. 2025
Dnes má svátek Zdeněk
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Chytrá žena

Lidé hledají výmluvy, proč nenavštívit dentální hygienistku

25. 09. 2014 | Péče o tělo
Dentální hygienistku navštěvuje alespoň jednou ročně 34 % Čechů, o 3 % více než vloni, dentální pomůcky kromě kartáčku používá 73 % respondentů oproti loňským 69 %. Mezi tyto pomůcky dotazovaní ve více než polovině případů zařadili také žvýkačky bez cukru. I přes narůstající povědomí však existují mýty, kvůli kterým Češi dentální hygienu nenavštěvují.

Čechům záleží na svém zubním zdraví čím dál více. Průzkumy potvrzují, že jejich povědomí o důležitosti dentální hygieny a znalosti z této oblasti mají každým rokem vzestupnou tendenci. Dentální hygienistku navštěvuje o 10 % více lidí, než před čtyřmi lety, kdy byl průzkum v rámci roadshow Orbit – Zdravý úsměv pro každého realizován poprvé. Stále se však jedná pouze o třetinu Čechů. Stomatologa oproti tomu vyhledá alespoň jednou ročně 90 % dotazovaných.

Dentální pomůcky jako ústní vodu, mezizubní kartáčky či zubní nit používá 73 % dotazovaných. Nejčastěji kromě kartáčku a pasty volí ústní vodu (55 %), mezizubní kartáčky zařadilo mezi své hygienické návyky 34 % respondentů a více než polovina z nich sáhne po žvýkačce bez cukru.

Lidé hledají výmluvy, proč nenavštívit dentální hygienistku5 nejčastějších výmluv před návštěvou dentální hygienistky

Dentální hygienistka Petra Křížová vyvrací nejčastější mýty a výmluvy, které lidem brání v návštěvě odborného ošetření dentální hygienistkou.

Výmluva č. 1: „Já mám zuby zdravé“

Počátky onemocnění v dutině ústní nebolí. Demineralizace a následný zubní kaz ve sklovině se ale rozšiřuje dál do dřeně a tento proces trvá i několik let, nemusí být dlouho vidět, nemusí dělat problémy. Dalším rizikem je zánět dásní a parodontu, v tomto případě jsou opravdu zuby zdravé, ale je nemocné jejich okolí a po letech vytrvalého nesprávného čištění se začnou tyto zdravé zuby viklat. Základem obou onemocnění je plak, který se v ústech tvoří, usazuje a škodí, a který je potřeba pravidelně odstraňovat. S tím pomůže právě dentální hygienistka.

Výmluva č. 2: „Nemám čas“

Jedná se o častou výmluvu – nemáme čas cvičit, běhat, zdravě se stravovat a už vůbec nemáme čas chodit na dentální hygienu. Čištění zubů nám může zabrat cca 10-15 minut denně, důležité je pravidelně (nejlépe 2x denně) čistit zuby a důkladně odstranit zubní plak ze všech ploch zubů (hlavně kolem dásní a v mezizubním prostoru). Dentální hygiena nám zabere zhruba 2x ročně 1 hodinu. Tu by si měl dokázat najít každý. Řešení problému v ústní dutině by nám ve výsledku zabralo mnohem více času.“

Výmluva č. 3: „Chodím přeci ke stomatologovi“
Dentální hygienistka spolupracuje se stomatologem, pomáhá při péči o zuby, dásně, jazyk. Upravuje návyky lidí, odstraňuje zlozvyky, upozorňuje na nedostatky při každodenní péči a odstraňuje zubní plak a zubní kámen. Zubní lékař se hlavně zabývá opravami – výplně, protetické práce (korunky, můstky), extrakce, zavádění implantátů, ortodontická léčba. A pak zase přichází úloha dentální hygienistky, která nás naučí, jak se o nově upravená místa starat, jaké pomůcky a techniky používat, abychom dalším problémům předešli.

Výmluva č. 4: „Je to drahé“
Dentální hygiena je služba, která vyžaduje energii, materiál a práci. Návštěva je cca na 1 hodinu a cena se pohybuje mezi 800-1500,- Kč. Tato pravidelná kontrola ale může ušetřit násobně vyšší finance za nákladné opravy u stomatologa.“

Výmluva č. 5: „Já si přeci umím čistit zuby“

Hygienistka vždy postupuje individuálně a doporučí takovou frekvenci návštěv, která odpovídá stavu pacienta. Některým stačí docházet pouze 1x ročně. Já ale bohužel ze své praxe vím, že většina Čechů si zuby čistit neumí. Znalostí v oblasti dentální hygieny mají pacienti čím dál více, pomůcek na trhu je také dostatek, přesto si však často zuby nečistí pravidelně a dostatečně důsledně. Někdy také dochází ke špatnému používání pomůcek, které si pacienti koupili na doporučení kamaráda nebo reklamy v televizi a neporadili se s odborníkem.“

Zdroj, foto: Orbit Klub


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Hlavně to obsahuje kokosový olej a ten je výborný proti zubnímu kazu Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Koukala jsem i na tu pastu a vypadá docela zajímavě možná to nakombinuju s tím Prolactivem Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Za Prolactiv dent, se určitě můžu primluvit. Je to dobrá věc, když se hccete starat o celou ústní dutinu nějak komplexněji.
Obrázek uživatelky
profil
Tak koukněte.Více infa je třeba tady: http://www.sensodyne.cz/zubni-pasta-pronamel.aspx, akorát primárně není určená na krvácení dásní. Spíš na ochranu zubní skloviny.
Obrázek uživatelky
profil
Myslím, že je dobré hygienistku navštěvovat, dostala jsem spousta doporučení na správnou techniku čištění zubů. Měla jsem problém s krvácením dásní a díky tomu, že čistim mezizubním kartáčkem, je to čistění bez krve. K tomu používám pastu Pronamel na ochranu zubní skloviny a mám klid. Markéta, GSK
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles