Pozvánka do Jablonného v Podještědí a k zámku Lemberk.
Jablonné, které vzniklo na staré obchodní stezce z Čech do Lužice, je jedním z nejstarších měst českého severu. Je to také město sv. Zdislavy, která tu společně se svým manželem Havlem z rodu Markvarticů kolem roku 1250 založila dominikánský klášter.
Do Jablonného v Podještědí jezdíme poměrně často. Je to nádherný kraj. Již delší dobu jsem se chystal jít druhou stranou k zámku Lemberk. Konečně to vyšlo a já se vydal krásnou lipovou alejí kolem Kaple Nejsvětější Trojice a dál nahoru k zámku. Zastavil jsem se na vyhlídkovém místě u sochy, která má hezký výhled na horu Luž. Také jsem se tímto pohledem pokochal. Došel jsem k vodárenské věži a už jsem byl na dosah zámku.
Vodárenská věž byla postavena v roce 1734 u Bredovského zámečku. Sloužila k zásobování zámku i letohrádku vodou (čerpala se z vodojemu pod hrází Pivovarského rybníka a přebytečná odtékala do rybníčku pod zahradou letohrádku).
Kaple Nejsvětější Trojice
Gotická kaple byla založena koncem 14. století. V 17. století byla přestavena do renesanční podoby. V 19. století, po úpravě interiéru, byla kaple spojována s kultem svaté Zdislavy. Dnes je veřejnosti nepřístupná. Pod kaplí se nachází krypta, kde jsou pohřbeni někteří majitelé zámku Lemberk, rodiny vrchnostenských správců a úředníků a podle pověsti údajně i ostatky Přibyslavy, sestry sv. Václava.
Vyšlapal jsem cestu k zámku Lemberk, kde se opravuje kaple a prošel kolem sýpky a bývalé šatlavy.
Samozřejmě jsem nevynechal Bredovský letohrádek. Bredovský letohrádek je raně barokní klasicistně upravená stavba ze 70. let 17. století. Spolu s okrasnou zahradou ji nechal postavit hrabě Kryštof Rudolf Breda.
Od 18 století vlastnili letohrádek Clam-Gallasové, kteří jej na počátku 19. století klasicistně upravili. Zahrada v tu dobu začala sloužit k hospodářským účelům a byly vybudovány i skleníky. V druhé polovině 19. století do zahrady přibyly sochy a okrasné dřeviny.
Mezi světovými válkami prošel interiér rozsáhlými moderními úpravami a objekt sloužil jako sídlo Clam-gallasovské lesní správy. Od konce druhé světové války je letohrádek střídavě ve státním a soukromém vlastnictví. Poté jsem se vydal druhou stranou dolů k Zdislavině studánce.
Doufám, že jsem vás nalákal na krásnou cestu.
ChytráŽena.cz