Ani sebelepší strava nezmění zásadně genetické dispozice nebo nevyváží dlouhodobý pobyt v nepříznivém prostředí, ale dietní chyby se na vlasech skutečně ukážou, a to velmi markantně. Z vlasů je možné dokonce zjistit i přítomnost resp. nedostatek některých živin a minerálů ve stravě, na základě analýzy vlasů se pak stanovuje speciální dietní režim, kde se chybějící prvky nebo živiny do stravy uměle dodávají. Dietní doporučení pro krásné vlasy není nijak speciální, v podstatě je shodné se zásadami racionální výživy.
Lidské tělo potřebuje pro své fungování vyvážený poměr živin, minerálů, vitamínů a vody. Ovšem moderní způsob života je přirozeným potřebám lidského organismu na hony vzdálen. Potraviny dnes prochází takovými úpravami, aby vydržely „průmyslové zpracování", nekazily se a snadno se distribuovaly a prodávaly. Jenže právě tím se z naší potravy stává jakýsi prefabrikovaný výrobek, zbavený obvykle těch nejcennějších látek a veškeré bioaktivity.

Ze stravy rozhodně nevylučujte tuky, naopak - velmi často je jednou z příčin kožních problémů a také problémů s vlasy nedostatek některých tuků. Kvalitní rostlinné oleje nejlépe v nerafinované podobě obsahují cenné nenasycené mastné kyseliny, ale i minerály, vitamíny a fytosteroly. Rozšiřte svou spíž o panenský olivový olej, olej z dýňových semínek, olej z ořechů nebo zajímavý konopný olej. A nezavrhujte zcela ani tuky živočišné, především ty z tučnějších druhů ryb. Ostatně malý kousek kvalitního másla je stokrát prospěšnější než kostka levného margarínu.
Z živočišných produktů rozhodně doporučujeme pro krásné vlasy pravidelnou konzumaci ryb, a to alespoň 2 x týdně. Vejce, kvalitní maso, sýry a mléčné produkty jezte v přiměřené míře, vyvarujte se ale uzenin a konzervovaných výrobků. Vegetariáni a vegani musí svůj jídelníček velmi pečlivě vyvažovat o látky, které z rostlinných zdrojů nelze získat v dostatečné míře.
Pro krásné vlasy je vhodné do jídelníčku zařadit celozrnné pečivo a minimum jídel z bílé mouky. Ořechy a semínka jsou pro krásné vlasy přímo doporučované, pokud ovšem právě hubnete, tak pozor na jejich vysokou kalorickou hodnotu. Přírodní rýže, sója, luštěniny, jáhly a pohanka ideálně doplňují potřeby živin a vitagenů pro zdravé vlasy. Ze zeleniny a ovoce si můžete u naší diety vybírat dle svého gusta, ani Vás nebudeme omezovat, co s čím můžete či nemůžete kombinovat. Zelené výhonky, klíčky a některé bylinky jsou nejen příjemným chuťovým zpestřením potravy, ale zároveň příjemně „popostrčí" růst vlasů a nehtů.

Z vitamínů je vhodné doplnit vitamin A - ovlivňuje mazotok, vitamíny C a E, které působí jako antioxidanty a ovlivňují i stav a prokrvení pokožky. Sledujte i obsah biotinu, tento vitamin totiž ovlivňuje produkci keratinu - základní stavební látky vlasů - a dokonce i šedivění vlasů. Vitamínový koktejl by měl obsahovat i vitamín B3, známý vitamín B5 - panthenol a také vitamín B6, který je důležitý pro tvorbu vlasového barviva - melaninu. Pokud ve složení najdete i inositol neboli vitamín B8, pak máte vyhráno!
Z minerálů doporučujeme pro krásné vlasy vápník, zinek, hořčík, síru, selen, železo, jód a měď. V doplňcích stravy je najdete téměř vždy, vybírejte si pokud možno takové, kde jsou ve vyváženém poměru a ve snadno vstřebatelné formě. Dietu pro krásné vlasy můžete doplnit ještě o lecitin, koenzym Q10 a olejové kapsle nejlépe z mořských ryb, pupalky nebo brutnáku.
Dieta pro krásné vlasy ovšem nemusí znamenat, že denně zasednete ke snídani s hrstí pilulek a kapslí. Zkuste se víc zamyslet nejen nad svou stravou, ale i nad svým životním stylem. Dostatek pohybu i odpočinku, šetrná péče a vyvážená a především biologicky aktivní strava pomůže nejen vašim vlasům, ale i vám. Nepřehánějte nároky na svůj vzhled, nezapomínejte, že okolí nás vnímá jinak, než my vnímáme sami sebe a špatná nálada působí na okolí rozhodně hůř než to, že vám zrovna dnes nedrží vlasy.
A jedno důležité upozornění na závěr: megadávky vitamínů a minerálů jsou stejně špatné řešení jako dieta složená výhradně z hranolků a kafe. Snažte se u vitamínů a minerálů nepřekračovat doporučené dávkování a berte v úvahu i množství, které přijímáte potravou. Výjimku tvoří samozřejmě terapeutické dávky předepsané lékařem. A nezapomínejte své vlasy hýčkat i zevně, šetrnou péčí, kvalitním kartáčem nebo hřebenem a také kvalitní vlasovou kosmetikou.