Maďarský ohař neboli hovorově vyžla (podle originálního pojmenovaní vizsla). Jedná se v dnešní době o velmi oblíbeného až moderního ohaře, společně s výmarským ohařem. První zmínky o tomto plemenu pochází z 14. století, plemeno jako takové však vzniklo počátkem 20. století křížením loveckých plemen jako je výmarský ohař, německý ohař, pointr a další. FCI plemeno uznalo roku 1936.
Popis: Středně velký lovecký pes, mimořádně ušlechtilý ohař s typickou krátkou, žemlově zbarvenou srstí. Červené, hnědavé nebo vybledlé barevné tóny jsou nežádoucí. Uši mohou být o něco tmavší. Oči oválné, v barvě ladící s barvou srsti. Uši středně dlouhé. Ocas relativně nízko nasazený, středně silný, někde se ještě kupíruje. Pokud není krácen, dosahuje až k hlezennímu kloubu a je rovný, případně lehce šavlovitě zahnutý. Srst je krátká, rovná, přiléhající a drsná, na uších sametová, na ocase delší, bez podsady. Kohoutková výška psi 58 - 64 cm a 22-30 kg, feny 54 - 60 cm s váhou 22-30 kg.
Chování: Jde o velmi temperamentní (zvláště v mládí), živé a přátelské plemeno. Má vynikající lovecké vlastnosti a je lehce cvičitelný. Potřebuje hodně pohybu, ale pokud má aktivní majitele, může bez problému žít i v bytě. Když se však bude nudit, může ničit zařízení bytu. Nesvědčí mu ani život v kotci, je velmi fixovaný na svého pána a samota mu nevyhovuje. Věnovat se s ním můžete aktivitám jako je dogtreking, cykloturistika, vděčný vám bude za dlouhé procházky v přírodě. Plemeno nesnáší hrubé zacházení a velmi rychle naváže kontakt s majitelem. Většinou miluje vodu.
Užití: Všestranný lovecký pes pro lov v poli, na vodě i v lese, projevuje výrazný smysl pro stopu, pevné vystavování, aportování. Dobře zvládá práci v obtížném terénu i extrémní počasí. Lovecké zkoušky jsou podmínkou pro uchovnění psa s PP.
Nemoci: Ani vyžle se bohužel nevyhýbá dysplazie kyčelního kloubu, i když ne s tak těžkými příznaky jako u těžších plemen. U samců se objevuje kryptochorismus. Jedná se o nedokončený sestup varlat, buď jednoho nebo obou (oboustranný kryptochorismus činí psa neplodným). Jedná se o vadu, která psa vylučuje z chovu. Dále ohaři trpí na nemoci víček a očí, která mohou vést k trvalému poškození zraku.
Maďarský ohař se dožívá v průměru 12-14 let.
Autor:Thais