Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Máte těžké nohy, hlavně navečer po namáhavém dni?

1. 07. 2012 | Nemoci
Pocit těžkých, unavených nohou, hlavně večer, který vám brání v usnutí, patří mezi typické příznaky chronického žilního onemocnění (CVD = chronic venous disease).Subjektivní příznaky, které se tradičně připisují CVD, zahrnují bolesti, tíhu, únavu, pocit otékání, křeče, svědění, brnění a neklidné nohy.

Potíže mají spontánně kolísavou intenzitu a mění se i v závislosti na ročním období a klimatu. Podíl pacientů, kteří mají některé z těchto příznaků, stoupá se závažností postižení žilního systému. Velikost subjektivních obtíží nemusí vždy korelovat s velikostí křečových žil (varixů).

Máte těžké nohy, hlavně navečer po namáhavém dni?Velké varixy mohou být zcela asymptomatické a naopak, nevýrazný nález na dolních končetinách může být provázen velkými subjektivními obtížemi pacienta. Výše uvedené symptomy se zhoršují při dlouhodobém stání, sezení, ke konci dne, naopak v ranních hodinách nebo při elevaci končetin se zmírňují.

V odstraňování subjektivních potíží a otoků spojených s CVD jsou účinná venofarmaka (venotonika). Preparáty této skupiny mohou být původu rostlinného (s účinnými složkami aescin, rutosidy, diosmin, ruscus a hesperidin), semisyntetického (účinné složky tribenosid, troxerutin) nebo syntetického (s účinnými složkami calcium dobesilas, diethylamin, heptaminol).
K nejrozšířenějším venofarmakům patří flavonoidy (bioflavonoidy), rutin, oxerutin a troxerutin. Tyto léky zlepšují žilní a lymfatický návrat zvyšováním žilního a lymfatického tlaku. Snižují tím žilní hypertenzi a mají pozitivní vliv na průtok krve mikrocirkulací. Dále snižují viskozitu krve, agregaci erytrocytů, adhezi leukocytů a permeabilitu kapilár, zvyšují fibrinolytickou aktivitu krve a působí membranoprotektivně.

Pro podávání venofarmak jsou často doporučována různá dávkovací schémata. Pacienti s projevy chronické žilní insuficience nebo s poruchami funkce mikrocirkulace mohou vyžadovat trvalé, časově neomezené užívání. Naproti tomu u osob s jednoduchými primárními varixy, bez projevů žilní nedostatečnosti, je vhodné přechodné podávání v závislosti na přítomnosti symptomů.

Zdroj: Žilní poradna

ZUZI
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Čtěte také



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !