Mraky i voda propouštějí UVA paprsky
Ideálně by mělo používání ochranného faktoru kopírovat ježdění na letních pneumatikách, tedy duben až říjen.
Jak vysoký faktor bychom měli používat pro děti předškolního věku ve městě během jara a léta?
U dětí se obecně na sluníčku doporučuje faktor SPF 30. V extrémních podmínkách, jako je pobyt u moře, vodní sporty anebo u rusovlasých dětí se světlou pokožkou nebo pihami, doporučuji ochranu nejvyšší, tedy SPF 50.
Říká se, že slunce opaluje i přes mraky. Je tedy třeba používat ochranný faktor pro děti, i když právě nesvítí slunce?
Ideálně ano, mraky i voda propouštějí UVA paprsky, které při delším pobytu na slunci mohou kůži také spálit a dlouhodobě poškodit.
S sebou do školky doporučuji mlhu se SPF a kšiltovku
Je jen málo maminek, které děti před odchodem do školky mažou. Děti ve školkách přitom většinou chodí ven mezi 10 a 12, tedy v kritické hodiny, pokud jde o vystavování kůže slunečnímu záření. Stačí u dětí chodících do školky, když je rodiče namažou ráno doma nebo je poteba i mazání před pobytem venku?
Za běžných podmínek stačí namazat jednou denně doma před odchodem do školky. Z vlastních zkušeností vím, že domazávání ve školkách před procházkou moc nefunguje. S sebou do školky doporučuji např. mlhy se SPF, které je možné na kůži nastříkat a teoreticky se nemusí ani roztírat. V parném počasí bych pro jistotu dala do školky i kšiltovku.
Na krémech se uvádí, že je třeba aplikaci opakovat každé dvě hodiny. Je to tak, že po dvou hodinách, když namažeme dítě ochranným faktorem 50, už není vůbec chráněno, nebo tam nějaká ochrana stále je, např. i po 3 až 4 hodinách?
To záleží na okolnostech. Při ležení na lehátku nebo hraní není důvod, aby byla ochranná vrstva narušena. Jinak je tomu při koupání, sušení ručníkem anebo pocení, v takovém případě se část ochranného krému může setřít nebo odplavit a je třeba aplikaci opakovat.
Zdroj, foto: Jarka Nováková