Med je vzácně vyvážený přírodní produkt. Jedná se o velice cennou přírodní látku, která by neměla chybět v naší stravě. Je to také účinný tradiční lék, zvyšuje přirozenou odolnost lidského organismu, příznivě ovlivňuje krevní oběh, vyživuje srdce, obsahuje látky tvořící kosti. Pylová zrna v květových a smíšených medech jsou zdrojem vitaminů.
Jaké druhy medů známe?
Různé druhy kvalitního medu jsou prakticky stejně hodnotné. Liší se pouze barvou, chutí či vůní. Medů je na trhu k dostání několik druhů.Květový med je přírodní koncentrát nektaru z květů rostlin v převážné většině z rostlin léčivých a je snadno stravitelný. Vyznačuje se tím, že není příliš aromatický. Je tedy vhodný na slazení čaje a kávy či na namazání na pečivo.
Květový med je velice ceněn v lidovém léčitelství, nechte se inspirovat:
- proti chřipce - do sklenice teplého mléka přidáme 2 lžičky medu a na špičku nože másla. Užíváme několikrát denně.
- na uklidnění nervů - doporučuje se jíst před spaním jednu lžičku medu
- záněty horních cest dýchacích - med v teplém mléce či čaji s citronem proti infekci
- při zácpě - před spaním kávovou lžičku medu - upravuje stolici
Medovicový (lesní) medy jsou zpravidla tmavší barvy, což způsobují rostlinná barviva obsažená v míze dřevin. V porovnání s květovými medy obsahují více fruktózy a dextrinů, ale hlavně větší množství minerálních látek a stopových prvků prospívajících lidskému organizmu. Lesní med má charakteristickou, velmi lahodnou vůni a chuť, pro kterou je velmi oblíbený, žádaný a ceněný.
Med pastovaný je vlastně medem květovým, a to především z květů řepky, speciálně upravený do pastové konzistence řízenou krystalizací. Med je zpracován pouze mechanicky, bez jakýchkoli přísad. Najdeme v něm velké množství bílkovin a také hodně vitamínů, například B1, C a E. Má světle bělavou barvu až nažloutlou barvu a výbornou, lahodnou chuť. Snadno se roztírá, ale neteče, proto je vhodný obzvláště pro děti.
Výběr a správné uskladnění
Při nákupu medu je potřeba věnovat plnou pozornost jeho kvalitě. Pokud chcete mít záruku a dopřát si med opravdu kvalitní, obraťte se na některého z českých farmářů specializujících se na jeho produkci.Vysoký obsah cukrů v medu má samokonzervační účinky. I přesto je nutné dodržovat určitá pravidla skladování. Med se doporučuje skladovat výhradně v uzavřeném obalu (sklo, keramika), v suché, tmavé místnosti (sklep, spíž), při teplotě nejvýše 25° C. Negativně na něj působí přímé sluneční paprsky.
Zdroj, foto: NákupzFarmy.cz