Důvodem, který stojí za zdravotními riziky, zejména za vysokým krevním tlakem, je sodík. Právě ten v potravě přijímáme nejčastěji v podobě kuchyňské soli a velmi často tzv. nepozorovaně v podobě dusitanových solí a glutamátu např. v uzeninách nebo různých pochutinách, chipsech atd. Za naši nadměrnou spotřebu soli (doporučené denní množství je max. 5 g) může především rozmach vysoce zpracovaných potravin, ale i fakt, že se jednoduše stále zvětšují naše porce.
Jak tedy příjem soli snížit?
Na začátek je dobré si uvědomit, kolik soli jídlo během své cesty na náš stůl potká. Některé potraviny obsahují sodík přirozeně, například mléko, maso nebo mořské plody. Tam se mu nevyhnete, ale není to ani nutné, pokud nepřidáte příliš jinde. Ve velkém se ale sůl vyskytuje v polotovarech a zpracovaných potravinách, jako je pečivo, uzeniny, sýry, konzervy nebo sladké a slané pochutiny. Další sůl často přibude během vaření (vaříme v osolené vroucí vodě, používáme dehydrované bujóny, přesolené kořenící směsi apod.) a nakonec i na stole (dochucovadla, sůl v solničce).Některá jídla obsahují hodně soli, i když na první ochutnání slanou chuť téměř necítíte. Je to například kvůli tomu, že ji maskuje vysoký obsah cukru. Proto se vyplatí číst etikety. Potřeba soli je většinou věcí zvyku. Čím více solíme, tím více soli vyžadujeme – a naopak. Pokud tedy začnete konzumaci soli po malých dávkách snižovat, chuťového rozdílu v negativním slova smyslu si ani nevšimnete. Naopak po čase zjistíte, že daleko více vnímáte jemnější chutě, které jste dřív necítili, protože je v jídle přebyla agresivnější sůl.
5 užitečných tipů ke snížení příjmu soli:
• Zbavte se přesolených kořenících směsí a udělejte si zásoby bylinek a jednodruhového koření, kterým budete dochucovat namísto soli.• Pokrmy solte jednou na začátku vaření a dále již nepřisolujte, místo bujónové kostky používejte nesolený domácí vývar - jídlo nepřesolíte, ale přirozeně ochutíte.
• Z jídelního stolu odstraňte slánku a další slaná dochucovadla, jako je sojová omáčka nebo polévkové koření.
• Solené pochutiny nahraďte alternativami – solené chipsy a snacky plné glutamátu nahraďte zdravějšími snacky, solené oříšky nesolenými atd.
• Hlídejte si na etiketách obsah soli a vybírejte potraviny s nižším obsahem, ignorujte výrobky s obsahem glutamátu E621. Velké rozdíly jsou například u uzenin, pochutin a především u polotovarů, hotových a instantních jídel.
Zdroj: Sklizeno.cz