„Káje úplně zčernaly nohy a ruce a černé skvrny se začaly objevovat i na těle. V tu chvíli jsem si pomyslela, že je konec,“ nerada vzpomíná na počátky onemocnění maminka Karolíny Lucie Vítková.
Meningokokové onemocnění je nebezpečná infekce, která může zapříčinit zánět mozkových blan (meningitidu) a otravu krve (sepsi). Původce onemocnění, bakterii Neisseria meningitidis, přitom přenáší v nosohltanu bez projevení příznaků značná část populace. Bakterie se přenášejí kapénkovou infekcí, do těla se dostanou nosohltanem.
V Česku bylo v letech 2011 až 2013 nahlášeno 188 případů invazivních meningokokových onemocnění, z nichž 15 skončilo úmrtím. Letos je zaznamenáno již 11 případů a dva z toho jsou smrtelné.
Nejohroženější jsou malé děti
V inkriminovaný večer dala maminka roční Káje běžné léky na teplotu. Léky však nezabíraly, a proto zavolala ráno záchranku. Z nemocnice je vrátili domů s tím, že se jedná o běžnou virózu. Odpoledne volala maminka záchranku podruhé. Na doporučení praktické lékařky zmínila do telefonu, že by se mohlo jednat o meningokokovou sepsi.Nejvíce nemocných je stabilně ve věkové skupině nejmenších dětí a adolescentů. V počáteční fázi je onemocnění těžko rozpoznatelné od méně závažných nemocí, jako je chřipka. Projevuje se horečkou, bolestmi hlavy a nevolností. Velkou roli tedy hraje včasná diagnóza.
Posádce záchranky však chyběla potřebná antibiotika. „Ani nechci myslet na to, jak moc zpoždění léčby ovlivnilo současný zdravotní stav Káji,“ říká Lucie Vítková.
„Meningokoková sepse je nejrychlejší smrtící infekční onemocnění vůbec. Navzdory možnostem intenzivní léčby k polovině úmrtí dochází do 24 hodin od prvních příznaků a do 12 hodin od přijetí k hospitalizaci. Významnou roli v ochraně populace dětí a mladistvých proti jedné z nejzávažnějších infekcí tak hraje očkování.“ říká lékařka Zuzana Blechová.
Selhání orgánů
Kája bojovala prvních deset dní o život. Selhávaly jí důležité orgány jako ledviny a srdce. V nemocnici strávila čtyři měsíce. Prodělala desítky operací a celkem 21 narkóz.Pokud člověk přežije útok nebezpečného meningokoka, většinou si nese tragické následky do konce života. Mezi ně patří mentální postižení, ztráta sluchu, poškození ledvin, křeče a ztráta končetin.
Jakmile doktoři Káju stabilizovali, přišla na řadu otázka amputace končetin. Naštěstí k ní došlo jen z části. Kája přišla o články na třech prstech levé ruky, na pravé noze jí chybí články na dvou prstech a na levé noze jí zbyl jen palec. Chodidlo na levé noze už neroste, v čemž vidí lékaři problém do budoucna až bude Kája větší.