Vícečetná těhotenství přestala být i v České republice vzácností. V současné době se objevuje stále více vícečetných těhotenství zejména v souvislosti s metodami asistované reprodukce. V závislosti na tom, jak probíhá vznik a vývoj dvojčat, je určeno pohlaví, podoba i zdravotní stav dvojčat. Existuje několik variant, jak může k vícečetnému těhotenství dojít.
Přirozený výskyt dvojčetných těhotenství je udáván poměrem 1 : 80 porodů. Výskyt dvojvaječných dvojčat závisí na rase, věku a počtu předešlých těhotenství. Naproti tomu počet porodů jednovaječných dvojčat je poměrně stálý a pohybuje se v poměru 1 : 250 porodů.
Vývoj jednovaječných dvojčat
Dva plody se mohou vyvíjet z jednoho vajíčka a jediné spermie, kdy se zárodek v časné fázi embryonálního období rozdělí na dvě embrya. Taková dvojčata se označují jako jednovaječná. Jsou stejného pohlaví, mají společnou placentu a stejný dědičný základ. Mají tedy stejnou krevní skupinu, identickou konstituci těla a lze jim bez jakýchkoliv imunologických problémů vzájemně jednomu od druhého transplantovat orgány.
Dvojvaječná dvojčata
Druhou možností je uvolnění dvou vajíček, která pocházejí z jednoho nebo dvou různých folikulů. Každé vajíčko je pak oplozeno jednou spermií. Tato dvojvaječná dvojčata se vyvíjejí snáze než dvojčata jednovaječná, neboť každé z nich má vlastní placentu. Každý plod vzniká z jiného vajíčka a spermie, proto si plody nemusí být podobné a mohou být i rozdílného pohlaví.
Poloha dvojčat rozhoduje o porodu
Poloha plodu v děloze určuje jakým způsobem bude lékař vést porod. Dvojčata jsou v děloze uložena ve většině případů v poloze podélné hlavičkou, u třetiny žen je jeden plod hlavičkou a druhý koncem pánevním. V obou těchto případech může žena porodit spontánně.
Ve zbývajících případech je jeden plod v poloze podélné a druhý v poloze příčné. Minimum dvojčat je uloženo tak, že jsou oba plody v poloze příčné. Tyto varianty jsou ukončovány císařským řezem.