Těhotenství patří k nejkrásnějším obdobím v životě ženy, které s sebou přináší spoustu změn, jak fyziologických, tak psychických. Ovšem některé tyto změny by si ženy raději odpustily. Mezi ty nejčastější patří nevolnost, zácpy, nadýmání, otékání nohou a hemoroidy. Těmi v těhotenství či po porodu trpí až polovina žen. Příčinou jejich vzniku je zácpa a také tlak rozpínající se dělohy s dítětem na tlusté střevo a cévy.
Během gravidity dochází kromě jiných změn i k působení specifických hormonů (jako je progesteron) na buňky hladkých svalů, které jsou obsaženy ve střevní stěně a způsobují celkové zpomalení činnosti střev, což velmi často vede ke vzniku zácpy. Zácpu způsobuje i zvýšené vstřebávání vody a elektrolytů, které vede k zahuštění obsahu střeva. Dalším rizikovým faktorem u těhotných žen je i zvětšující se děloha, která svým objemem způsobuje zpomalování toku v žilních pleteních právě kolem konečníku. S rostoucím dítětem v děloze dochází ke zvyšování nitrobřišního tlaku, dochází k rozvolnění vaziva a svalstva. Vazivo a svalstvo se stává méně pevným a to vede k povolení žilní stěny. Hemoroidy pak vznikají často i díky porodu, při něm dochází k enormnímu tlaku v oblasti pánve a konečníku. Výhodou ale je, že hemoroidy vzniklé kolem porodu většinou spontánně zmizí a vyhojí se během šestinedělí.
Rozhodně platí, že byste měla v každé životní fázi pravidelně pečovat o svou stolici a zamezit tak vzniku chronické zácpy. Kromě svědění a pálení může dojít k místnímu zánětu, který může pokročit ve sražení krve uvnitř. Tyto hemoroidy pak mohou vyhřeznout, krvácí a velice bolí. Velkou službu pro vás udělá pár jednoduchých preventivních opatření, jež zároveň slouží i jako léčba lehčích stadií. Prvním krokem je dostatek pohybu. Pokud vám to váš zdravotní stav dovolí, snažte se pokračovat ve svých sportovních aktivitách nebo alespoň choďte. Denně stačí třicetiminutová procházka. Chůze je pro tělo nejpřirozenějším pohybem a většina těhulek zvládne bez problémů chodit až do porodu. Další kroky by měly vést k tomu, aby vaše stolice byla měkká, nedráždila střevní stěnu a nezpůsobovala tak bolesti. Toho docílíte konzumací potravin s vyšším obsahem vlákniny, zvýšením příjmu probiotik a pitím dostatečného množství tekutin.
Pro místní ošetření můžete použít většinu dostupných mastí, čípků či sedací koupele. Pro milovnice přírodní léčby je samozřejmě možné použít čaje z léčivých bylin, pozor ale na kokošku, která může vyvolat silné děložní stahy.
Již při prvních náznacích svědění či nepříjemného pocitu v oblasti konečníku si v lékárně pořiďte některý z preparátů určených na hemoroidy a snažte se problém odstranit, aby nedošlo k rozvoji dalších fází onemocnění. Vyhnete se tak i případnému chirurgickému zákroku, ke kterému neléčené problémy obvykle vedou.
Patero proti hemoroidům:
1. Vyvážená strava bohatá na probiotika a vlákninu (ovoce, zelenina, kysané výrobky), naopak se nedoporučují nadýmavé potraviny
2. Dostatečný příjem tekutin (1,5l je minimum pro dospělého jedince)
3. Aktivní životní styl (sedavý styl života je velmi rizikový)
4. Pravidelná stolice – snažte se vyhnout zácpě, průjmům, na stolici netlačte ani ji nezadržujte
5. Pečlivá hygiena – jemný toaletní papír, omývání konečníku po stolici, vzdušné prádlo