V prvních 2-3 letech života dítěte je přebalování jeho nedílnou součástí. Myslete na vaše děťátko již při pořizování výbavičky a informujte se pečlivě o kvalitě zboží a o tom, co vše můžete udělat pro zdraví vašeho potomka.
Pokožka je naším největším orgánem a u malých dětí je velmi citlivá, náročná a vyžaduje zvláštní péči. Přírodní vlákna jako bavlna, jemná vlna a hedvábí jsou pro ni velmi vhodná, protože jsou prodyšná, podporují termoregulační systém dítěte a ventilují vlhkost. Čistá umělá vlákna tyto schopnosti nemají, a proto se pro dětskou pokožku nehodí.
Na trhu je široká nabídka jednorázových plen. Přebalování s nimi je jednoduché, odpadá praní, sušení a žehlení. Po použití se prostě vyhodí. Jejich výhody oceníme např. při cestování. Ale neustálé nakupování a vyhazování balíků papírových plen zatěžuje jak rodiče, jejich peněženky, tak přírodu. Vzniká velké množství nerecyklovatelného odpadu (jedno dítě vyprodukuje takového odpadu přibližně 1 tunu). Zatím nemůžeme zcela posoudit vliv chemických látek obsažených v jednorázových papírových plenách na zdravý vývoj našich dětí. Teprve nyní u nás totiž dorůstá první generace, která byla odchována výhradně na papírových plenách. Nicméně existují studie, které svými výsledky používání papírových plen v podstatě nedoporučují.
„Klasickou“ variantou jsou stále oblíbené obyčejné bavlněné pleny, které dnešní maminky poznaly na vlastní kůži. Jsou hygienické, nezpůsobují alergické reakce citlivé dětské pokožky, umožňují sterilizování vyvářením a žehlením. Balení do 3-4 plen napomáhá zdravému vývoji kyčelních kloubů u novorozenců. Tyto plenky nezatěžují životní prostředí a jsou cenově výhodné. Je ale třeba poměrně často přebalovat, aby se zabránilo vzniku zarudnutí a opruzenin po delším styku pokožky zadečku s vlhkou plenkou.
Výhody klasických a jednorázových plen spojují moderní pratelné kalhotkové pleny (např. Popolini), které se rychle dostávají do povědomí českých maminek. Jsou vyrobeny z přírodních materiálů (většinou bavlny nebo biobavlny) a tvarově uzpůsobené tak, že přebalování s nimi je velmi jednoduché. Díky systému patentek a suchých zipů některé typy plínek „rostou“ s miminkem po celé období přebalování, takže vystačíte s jednou sadou plenek. Prvotní náklady jsou sice o něco vyšší, ale dlouhodobě můžete ušetřit až 20.000,- Kč (včetně nákladů na energii, vodu a prací prostředky). Práce s nimi zabere asi hodinu týdně včetně věšení. Plenky mají velmi dobré absorpční vlastnosti, stačí tedy přebalovat cca každé tři hodiny. Jsou prodyšné a zachovávají optimální teplotu. To je velmi důležité pro předcházení vzniku kožních plísní. Tyto plenky automaticky zaručují široké balení pro zdravý vývoj kyčlí.
Rovněž oblečení, které je v přímém kontaktu s pokožkou dítěte, by mělo být z přírodních vláken a rozhodně by nemělo být barveno škodlivými, vesměs křiklavými, barvami. Dnes je na českém trhu poměrně velký výběr biobavlněného oblečení. Biobavlna je na dotek měkká, vlákna nejsou porušena chemikáliemi, jelikož se při jejím zpracování nepoužívá formaldehyd. Biobavlna je vhodná pro alergiky a má vyšší stupeň prodyšnosti. Stejně jako biopotraviny se při pěstování biobavlny nepoužívají žádné chemické pesticidy a herbidicy. Na polích se používají přirozené způsoby ochrany rostlin.
Používání biobavlny je pro člověka zdravé. Během procesu pěstování a po sklizni prochází totiž klasická bavlna dlouhou řadou chemických úprav a velké procento škodlivých látek se odbourává velmi pomalu, některé až v pračce. Do lidského těla se tak mohou stykem s pokožkou dostat škodliviny a způsobit celou řadu zdravotních obtíží.
Firma Popolini vyvinula řadu iobio – spodní prádlo, které šila sama příroda. Oblečení iobio je dotek velmi jemné a šetrné k pokožce dítěte. Je buď z čisté biobavlny nebo kombinací vlny a hedvábí. Při barvení biobavlněného oblečení jsou používána barviva bez obsahu azobarviv, těžkých kovů a dioxinů
Je na Vás, zda dáte přednost přírodě a oblečení bez chemie! Můžete tak ochránit zdraví Vašeho dítěte a přispět i ke zdraví naší planety.
Zdroj: www.plinky.cz