Minerálky jsou v České republice velmi oblíbené, což dokládají i údaje o jejich spotřebě. Podle údajů českého statistického úřadu (ČSÚ) v roce 1999 průměrný člověk vypil 47 l minerální vody. O osm let později stoupla spotřeba na 67 l ročně.
Minerální vody by měly tvořit součást pitného režimu každé rodiny, zvláště v letním období, kdy potem ztrácíme chlorid sodný tj. sůl mohou být minerálky právě tím vhodným nápojem , který účinně zažene žízeň. Minerálky mají totiž různé úrovně mineralizace. Podívejte se proto, na jaké druhy přírodních minerálních vod můžete v obchodech narazit:
Velmi slabě mineralizované (s obsahem rozpuštěných látek do 50 mg/l) nejsou příliš vhodné k dlouhodobé konzumaci právě kvůli příliš nízkému obsahu minerálních látek. Žádná česká minerálka do této kategorie nepatří.
Slabě mineralizované (s obsahem rozpuštěných látek 50 až 500 mg/l) můžete pít bez obav každý den v neomezeném množství. Jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, bez zdravotního omezení. Horní hranice pro obsah minerálních látek je stejná jako u kojenecké vody.
Středně mineralizované (s obsahem rozpuštěných látek 500 mg/l až 1500 mg/l), by měly být nedílnou součástí pitného režimu pro většinu populace. V souladu s potřebou pestré skladby jídelníčku a podle věku a hmotnosti se liší množství vhodné ke konzumaci. Omezený přísun minerálek je jedním z našich mýtů, vždy záleží na celkové mineralizaci. Pitná nebo pramenitá voda může mít větší mineralizaci než některé minerální vody.
Silně mineralizované (s obsahem rozpuštěných látek 1500 mg/l až 5 g/l) mohou mít své omezení konzumace pro děti nebo lidi se zdravotním postižením.
Velmi silně mineralizované (s obsahem rozpuštěných látek vyšším než 5 g/l) patří mezi vody léčivé, prodávané většinou v lékárnách, pijte pouze v případě, že vám to doporučí lékař.
Minerálka a sůl
Obsah minerálních látek v našich minerálních vodách se pohybuje mezi 0,5 g – 1,5 g/l. Minerálky nejsou dominantním zdrojem solí v naší výživě, stačí pojíst uzeninu nebo slané brambůrky či chipsy sníme tolik soli, že ani vypití několika litrů minerálky to nevyrovná.Jedním z nejčastěji skloňovaných prvků v tomto případě bývá obsah sodíku, složky soli. Sodík je hlavním extracelulárním prvkem a pomáhá udržovat vnitřní rovnováhu organismu.Nadměrné množství soli,ale může vést ke zvyšování krevního tlaku, zadržování vody v těle nebo k potížím s ledvinami. Obsah sodíku je proto jedním z prvků, který byste při nákupu minerální vody měli sledovat.
Doporučené denní množství soli pro dospělého člověka je podle Světové zdravotnické organizace 3–5 gramů, to odpovídá jedné čajové lžičce ( běžná minerálka obsahuje max 1,5 g/l tj. max. na špičku nože.. Průměrný Čech však spotřebuje podle ČSÚ za rok 6 kg soli, tedy 16,5 g denně. Potraviny resp. pochutiny , které obsahují vysoké množství sodíku, bychom měli raději omezit.
Např. v kategorii středně mineralizovaných vod najdeme minerálky, které obsahují pouze několik miligramů sodíku, ale také minerálky s více než 500 mg sodíku na jeden litr. Limit Na pro pitnou vodu je 200 mg/l,(viz vyhláška MZ č. 252/04 o požadavcích na pitnou vodu) pro kojeneckou vodu je 20 mg/l
Zdroj: Ondrášovka.cz
Mirka Bali
ChytráŽena.cz