V jarním období hrají důležitou roli ve výživě vitamíny a minerály, které jsou v hojném množství obsaženy v zelenině a ovoci. Odborníci proto nevidí rádi jejich nahrazování syntetickými vitaminy. Pro organismus je ideální přijímat tyto látky přirozenou cestou. Ačkoliv samy nejsou zdrojem energie, nemají žádnou kalorickou hodnotu a nejsou ani stavebními kameny organismu, přesto bychom se bez jejich vlivu dlouho neobešli. Udržují nás totiž v rovnováze. Pokud některá složka chybí, tělo nemůže optimálně fungovat.
Kde ale vzít dostatek „přirozených“ vitaminů, když příroda se teprve probouzí?
Odpověď můžete najít v některých mražených jarních směsích, které obsahují kvalitní zeleninu v kombinaci baby karotky, zelených lusků, brokolice, květáku atd.
Tak například karotka pochází z jižní Asie a ve 12. století se dostala až do západní Evropy a do Číny. V současné době se pěstuje na celém světě. Odborníci doporučují konzumaci karotky pro množství vitamínů a jiných užitečných látek, z nichž nejvýznamnější je beta-karoten, který v těle vytváří vitamín A, důležitý pro svěží myšlení. Dále je bohatá na vlákniny a antioxidanty, které mají příznivé účinky na zdraví, neboť snižuje pravděpodobnost vzniku srdečně-cévních chorob a některých typů rakoviny. Karotka je bezesporu naší nejcennější a nejdokonalejší potravinou.
A proč je důležitá brokolice? Brokolice obsahuje tolik vápníku jako mléko, a je proto výborným doplňkem výživy při osteoporóze. Navíc kyselina listová, minerály, nízký obsah cukrů a tuků – to vše dělá z brokolice zeleninu, kterou bychom neměli opomíjet. Tato zelenina, kterou již pěstovali Etruskové na Apeninském poloostrově, je bohatá na vlákninu, beta karoten, vitaminy C a E a flavonoidy. Betakaroteny jsou silné antioxidanty snižující hladinu volných radikálů v krvi a tím i riziko cévních onemocnění.
Nezapomínejme proto, že mezi denní dávku živin můžeme zařadit mražené ovoce a zeleninu což je vhodnější a přirozený zdroj vitamínů!
Zdroj: Findus
Jana Zedníčková
Chytrá Žena.cz