Infarkt myokardu není už nemoc starších ročníků, jak bylo ještě před 20 lety běžné. Bohužel dnes se týká čím dál „mladších“ lidí. Pokud se zaměříme na věkovou skupinu 30 – 40 let, pak zjistíme, že muži trpí touto chorobou 4x častěji než ženy. Alarmující na tom je, že za posledních 10 let stoupl počet nemocných žen o 40 %, u mužů o 16%. „Příčin je mnoho a mohou být různé“, uvádí náměstek pro zdravotní péči MUDr. Ferdinand Polák. „Dobrá zpráva ale je, že mnoho jich můžeme sami svým chováním ovlivnit – skladbou stravy a celkovým životním stylem dokážeme mnohdy více než pojídáním různých prášků. Každý člověk by měl proto pravidelně navštěvovat svého praktického lékaře, který tyto preventivní prohlídky zajistí. A v případě, že pojme podezření na hrozící riziko srdečního onemocnění, může pacienta odeslat ke specialistovi – kardiologovi.“ uzavírá
Proč se u žen po čtyřicítce podstatně zvyšuje riziko infarktu?
Protože především po menopauze dochází k poklesu estrogenů, které do té doby měly ochranný vliv na cévy a zvyšovaly hladinu HDL-cholesterolu. Riziko infarktu je poté srovnatelné s muži. Proto se u žen s brzkým nástupem menopauzy nebo po operativním odstranění vaječníků doporučuje hormonální substituční terapie.
Vysoký krevní tlak - v Česku trápí zhruba 40 procent dospělých, u mužů je výskyt ještě častější. Nemoc se ale až do prvního infarktu nebo mrtvice vůbec nemusí projevit. Zhruba třetina pacientů o ní proto ani neví. Přitom srdeční záchvat postihuje ženy stále častěji, i když je spojován spíše s muži. I když u žen se velmi často projevuje zcela jinými a nenápadnějšími symptomy, než je obligátní bolest na hrudi. U obézních žen jsou přitom ohroženější ty, kterým se tuk ukládá kolem pasu (mají silné břicho) než ty, které tloustnou především okolo boků (mají silné hýždě a stehna).
Stres je jedna z mnoha dalších ukazatelů – v našem těle dochází k vyplavování stresových hormonů do krevního oběhu a tento stav má velmi nepříznivý vliv na naše srdce. Pro každého představuje stres něco jiného, a proto je efektivní určit si, co stresuje každého z nás a naučit se stres efektivně zvládat. K tomu napomáhá mnoho relaxačních technik.
Zapomenout za sedavý způsob života samozřejmě nejde. Sedíme v práci u počítače, přejedeme autem až před dům a doma sedíme na gauči. Nechce se nám jít ani na procházku a to našemu srdci neprospívá. Do toho jste silný kuřák, a jak je známo, s každou vykouřenou cigaretou riziko vzrůstá. Vysoká hladina cholesterolu, špatný krevní tlak či onemocnění diabetem. Proto určitě nezanedbávejte preventivní kontroly u svého lékaře, kde vám může i změřit cholesterol. Malá příčina, jako je přejedení, stresová situace či změna počasí. I chladné počasí je častým znakem vzniku. Jako prevence infarktu se osvědčuje strava bohatá na zeleninu, ovoce a potraviny obsahující cereálie.
Jestliže se budete aktivnímu pohybu věnovat pouhou půlhodinu denně, pět dní v týdnu, riziko infarktu se opět výrazně sníží. Zdravé srdce určitě stojí za půlhodinovou procházku po vašem městě nebo v krásné přírodě.
Autor: MUDr. Ferdinand Polák,
náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR,
lékař pro intenzivní péči ve VFN
náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR,
lékař pro intenzivní péči ve VFN